AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 43 No 1 (1997), 79–85

Přednostní jurisdikce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v. český právní řád (K jednomu příkladu vnitrostátní realizace mezinárodních závazků ČR)

[Primacy of Jurisdiction of the International Criminal Tribunal for the Former Yougoslavia v. Czech Legal Order (On One Example of the Implementation of International Obligations of the Czech Republic)]

Pavel Šturma

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.244
zveřejněno: 31. 03. 2020

Abstract

Although being an organ of application of law and not a law-making organ, the International Criminal Tribunal for the former Yougoslavia has contributed by its first decision on jurisdictional matters to the confirmation and enhancement of role of international humanitarian law. At the same time it became the first international criminal tribunal after the Nuremberg Tribunal. The decision of the Appeals Chamber (of 2 October 1995) in Tadic case gave a clear and firm answer to the question of legality of the Tribunal and its competence, including primacy over national courts. The problem has been resolved under international law. From the point of view of the implementation of the Statute and decisions of the Tribunal in Czech law, however, many legal issues seem to be open. Since the Statute of the Tribunal, adopted by the UN Security Council, is not an international treaty, the clause in § 375 of the Czech Code of Penal Procedure, providing for the priority application of international treaties, could not serve as a guidance for Czech courts. As the International Tribunal may request any Member State to extradite any person suspected of serious violations of international humanitarian law, the Czech Constitutional Court could perhaps decide, according to Art. 87 (1)(i) of the Constitution, on measures necessary to implement decisions of an international court binding for the Czech Republic. However, one should not rely on the remedy by the Constitutional Court, which is considered as subsidiary to the legislative initiative to be taken by the Government. Moreover, the Tribunal may not be recognized as “international court” under Art. 87, because it is not “international organ authorized to decide complaints against violations of human rights and fundamental freedoms” on the basis of the ratified and promulgated international treaties on human rights binding the Czech Republic (Law on Constitutional Court, § 117). The present situation, when the Czech authorities may either comply with internal law and violate thus the international obligation of the Czech Republic, or act in accordance with international law but in violation of the rules of Czech law, is undesirable. The appropriate solution seems to be a legislative and/or constitutional amendment.

Creative Commons License
Přednostní jurisdikce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v. český právní řád (K jednomu příkladu vnitrostátní realizace mezinárodních závazků ČR) is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení