Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 37 No 4 (1991), 5–20
Nový celoevropský bezpečnostní systém
[The New Paneuropean Security System]
Miroslav Potočný
DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.375
zveřejněno: 27. 03. 2020
Abstract
The study deals with the new security structures and institutions of the Conference on security and co-operation in Europe (CSCE) as they are formulated in the Charter for a new Europe which was adopted in Paris, November 1990. At this summit meeting the participating states came to the conclusion that to strengthen peace requires development of the structure of the CSCE. To this end they decided to enhance and make more regular existing organs, such as summit meetings, follow-up meetings and meetings of experts, and to establish new ones, such as council, conflict prevention centre, committee of senior officials and permanent secretariat. Summit, i.e. meeting of the heads of state or government, is the highest forum for consultations, coordination and control within the CSCE process. Summits will usually meet at the end of the follow-up meetings. Follow-up meetings of the participating states will be held as a rule every two years and their duration will not exceed three months. They will evaluate developments in Europe during the past two years, control the fulfilment of the decisions adopted by the last summit and follow-up meeting and consider further measures undertake to enhance the Helsinki process. Council, consisting of the ministers for foreign affairs, will meet regularly, at least once a year. It will provide the central forum for political consultations, consider issues relevant to peace and security in Europe and take appropriate decisions. Conflict prevention centre will be an auxiliary organ of the council. Its task is to assist the council in reducing the risk of conflicts or hazardous incidents of a military nature. Its seat is Vienna. Committee of senior officials, consisting of viceministers for foreign affairs or of directors of the departments for CSCE, will carry out decisions of the council, review current issues within CSCE, prepare meetings of the council and consider future work of the CSCE. Committee will meet regularly or without delay in emergency situations. Secretariat, consisting of a director and officers, will i.e. provide administrative support to the meetings of the council, and of the committee of senior officials, maintain an archive of CSCE documentation, circulate documents and provide information in the public domain regarding the CSCE. The seat of the secretariat is Prague. All mentioned organs of the CSCE may in future develop and transform into main organs of an all-European system of collective security, namely assembly, security council and secretariat. Czechoslovakia will actively participate in this transformation of CSCE into an all-European system of collective security. It will as a member of such an organization actively support its effective functioning. Such a new paneuropean security system will ensure security and independence of all its members, including Czechoslovakia.
Nový celoevropský bezpečnostní systém is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478