PRAEHISTORICA
PRAEHISTORICA

Praehistorica jsou odborným akademickým časopisem zaměřeným na archeologii ve Střední Evropě. Časopis vychází od roku 1938 a specializuje se zejména na období pravěku a ranné doby dějinné.

PRAEHISTORICA, Vol 32 No 1 (2014), 75–152

Germánské osídlení v době římské

[The germanic settlement in the Roman Age]

Zdeněk Beneš

zveřejněno: 05. 03. 2018

Abstract

Předložený text se zabývá vyhodnocením sídlištních situací a nálezů z doby římské a doby stěhování národů, získaných při záchranném výzkumu v letech 2008–2011 na katastru obce Obříství, okr. Mělník. Osídlení z doby římské tvoří na katastru obce jednu z nejsilnějších komponent, zároveň je možné v jeho rámci sledovat určité známky kontinuity a posunu. Ačkoli výzkumem byly zachyceny jen sídelní a výrobní objekty, z archivních zdrojů jsou v blízkosti odkryté plochy známy i nálezy hrobové. Přestože východně od obce směrem k poloze „Na Štěpáně“ převládají stopy časné doby římské (stupně A až B1), na ploše výzkumu byly zaznamenány objekty přináležející až stupňům následujícím, tj. od B2 a C1. Chronologicky nejmladší nálezy pak dokládají osídlení ještě v pozdní době římské, případně časné době stěhování národů. The submitted text deals with an evaluation of finds and features dated to the Roman Age and the Great Migrations Period. They were acquired by rescue excavations carried out in 2008–2011 at Obříství municipal in Mělník district. The settlement from the Roman Period constitutes one of the most impressive sites in the region, and from it, we were able to observe distinct traces of both continuity and change in the course of the first four centuries AD. Although excavations revealed only settlement and production features, archival sources informed us of funerary activities in the vicinity of the revealed area as well. Older and newer excavations show that early occupancy (phases A through B1) in the Obříství cadastre is concentrated to the east of the discussed area, closer to the Elbe river, since territory near the municipality’s centre represents later inhabitation: phases B2 and C1. The chronologically latest features document the continuation of settlement activities until the 4th century (phase C3), or possibly up to the 5th century (phases D1–D2).

klíčová slova: doba římská; časná doba stěhování národů; sídliště; polozemnice; kontinuita osídlení; fragmentarizace keramiky; střední Čechy Roman Age; Early Great Migration Period; settlement; sunken-houses; settlement continuity; pottery fragmentation; central Bohemia

Published by the Karolinum Press. For permission to use please write to journals@karolinum.cz.

210 x 297 mm
vychází: 2 x ročně
ISSN: 0231-5432
E-ISSN: 2570-7213

Ke stažení