AUC Theologica je recenzovaný odborný teologický časopis, který vychází dvakrát ročně. S výjimkou slavistických témat, recenzí a zpráv zveřejňuje příspěvky pouze ve světových jazycích – v angličtině, němčině, francouzštině a italštině.
Časopis se zaměřuje na širokou škálu teologických disciplín, jako je například systematická teologie, biblistika, patristika, pastorální a spirituální teologie, katechetika nebo církevní historie. V rámci nich se snaží reflektovat současná témata, která často vyžadují interdisciplinární přístup. Vítáme také teologické články, které se dotýkají jiných akademických oborů, jako je například filosofie, sociologie, literární věda či vědy přírodní.
Každé číslo se skládá ze dvou sekcí. Tematická sekce obsahuje články s jednotným zaměřením. V sekci s názvem „Varia“ publikujeme původní studie na různá aktuální teologická témata. Všechna čísla časopisu jsou dostupná v režimu Open Access.
AUC THEOLOGICA, Vol 7 No 1 (2017), 175–191
Kontexty obnovení žánru laické katolické liturgiky v českých zemích v polovině 19. století
[The Contexts of the Renewal of Lay Catholic Liturgics as a Genre in the First Half of the 19th century]
Michal Sklenář
DOI: https://doi.org/10.14712/23363398.2017.8
zveřejněno: 18. 08. 2017
Abstract
The article demonstrates a broader context of the renewal of lay Catholic liturgics in the Czech lands in the first half of the 19th century. The first section is based on a contribution by Jan Horsky and develops the theme of ‘the five phenomena of transformation’ in the long 19th century (1789–1914) with respect to general and Czech Church history. The phenomena of secularisation, re-Christianization, spiritualization, the disenchantment of the world and rationalisation are addressed here. The Roman Catholic Church searched for answers to these phenomena also with the aid of handbooks which were supposed to introduce laypersons to the basics of liturgics and related topics in an understandable way. The second section discovers theological connections of the publishing of liturgics handbooks within the sensus fidei concept. It distinguishes between the individual aspect (sensus fidei fidelis) and the ecclesial aspect (sensus fidei fidelium). The acceptance and high popularity of liturgics can be interpreted as a manifestation of the sensus fidei.
klíčová slova: 19th century; History of Theology; Czech Catholic Theology; Liturgics; History of Czech Catholic Liturgics
Kontexty obnovení žánru laické katolické liturgiky v českých zemích v polovině 19. století is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
148 x 210 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 100 Kč
ISSN: 1804-5588
E-ISSN: 2336-3398