AUC Theologica je recenzovaný odborný teologický časopis, který vychází dvakrát ročně. S výjimkou slavistických témat, recenzí a zpráv zveřejňuje příspěvky pouze ve světových jazycích – v angličtině, němčině, francouzštině a italštině.
Časopis se zaměřuje na širokou škálu teologických disciplín, jako je například systematická teologie, biblistika, patristika, pastorální a spirituální teologie, katechetika nebo církevní historie. V rámci nich se snaží reflektovat současná témata, která často vyžadují interdisciplinární přístup. Vítáme také teologické články, které se dotýkají jiných akademických oborů, jako je například filosofie, sociologie, literární věda či vědy přírodní.
Každé číslo se skládá ze dvou sekcí. Tematická sekce obsahuje články s jednotným zaměřením. V sekci s názvem „Varia“ publikujeme původní studie na různá aktuální teologická témata. Všechna čísla časopisu jsou dostupná v režimu Open Access.
AUC THEOLOGICA, Vol 4 No 1 (2014), 115–132
Paths to Theo-Humanity in the Work of Russian Thinkers of the 19th and 20th Century
Karel Sládek
DOI: https://doi.org/10.14712/23363398.2015.18
zveřejněno: 02. 10. 2014
Abstract
The present study introduces the conception of theo-humanity against the background of the lives of six Russian Christian thinkers (Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky, Vladimir Sergeyevich Solovyov, Pavel Alexandrovich Florensky, Sergey Nikolayevich Bulgakov, Pavel Nikolayevich Evdokimov, Vladimir Nikolayevich Lossky), whose experience is integrated in a systematic reflection of their relationship to theo-humanity. The text is divided into three main sections discussing the search for paths to theo-humanity upon experiencing a crisis of the soul among the intelligentsia of czarist Russia, theo-humanity as a way of struggling with evil and theosis by synergy of humanity and theo-humanity in the theology of the new generation of Russian theologians, and finally theo-humanity in the neo-Palamitic synthesis of Russian exiles. Cesty k boholidství u ruských myslitelů 19. a 20. století V předložené studii je představeno pojetí boholidství na pozadí osudů šesti ruských křesťanských myslitelů (Fjodor Michailovič Dostojevskij, Vladimír Sergejevič Solovjov, Pavel Alexandrovič Florenskij, Sergej Nikolajevič Bulgakov, Pavel Nikolajevič Evdokimov, Vladimír Nikolajevič Losskij), přičemž jejich zkušenost bude následně vřazena do systematické reflexe nad jejich vztahem k boholidství. Text je rozdělen na tři hlavní kapitoly sledující: hledání cest k boholidství po prožití vnitřní duševní krize u inteligence carského Ruska, boholidství jako cesta boje se zlem a cesta zbožštění synergií mezi lidstvím a boholidstvím v teologii nové generace ruských teologů a konečně boholidství v neoplamitské syntéze ruských emigrantů.
klíčová slova: Russian thought; Theo-humanity; Christian spirituality; Orthodox Church ruské myšlení; boholidství; křesťanská spiritualita; pravoslaví
Paths to Theo-Humanity in the Work of Russian Thinkers of the 19th and 20th Century is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
148 x 210 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 100 Kč
ISSN: 1804-5588
E-ISSN: 2336-3398