AUC THEOLOGICA
AUC THEOLOGICA

AUC Theologica je recenzovaný odborný teologický časopis, který vychází dvakrát ročně. S výjimkou slavistických témat, recenzí a zpráv zveřejňuje příspěvky pouze ve světových jazycích – v angličtině, němčině, francouzštině a italštině.

Časopis se zaměřuje na širokou škálu teologických disciplín, jako je například systematická teologie, biblistika, patristika, pastorální a spirituální teologie, katechetika nebo církevní historie. V rámci nich se snaží reflektovat současná témata, která často vyžadují interdisciplinární přístup. Vítáme také teologické články, které se dotýkají jiných akademických oborů, jako je například filosofie, sociologie, literární věda či vědy přírodní.

Každé číslo se skládá ze dvou sekcí. Tematická sekce obsahuje články s jednotným zaměřením. V sekci s názvem „Varia“ publikujeme původní studie na různá aktuální teologická témata. Všechna čísla časopisu jsou dostupná v režimu Open Access.

AUC THEOLOGICA, Vol 12 No 1 (2022), 83–100

The Stranger in the Bible: The Needy and the Brother

Jiří Dosoudil

DOI: https://doi.org/10.14712/23363398.2022.19
zveřejněno: 25. 11. 2022

Abstract

The article explores the Bible’s relationship to immigrants and people perceived by society as foreigners. The topic is addressed against the backdrop of ongoing society-wide discussions about helping people who have been forced to leave their homes as a result of the February 2022 Russian aggression in Ukraine: outlining how the Bible addresses the issue of acceptance and coexistence with refugees and immigrants is intended primarily as a contribution to the debate in a Christian forum. It shows that the Old Testament society, as long as they were willing to accept the required way of life, treated these people kindly and forbade any disadvantage to them by the local society. The Israelites, it is recalled, were themselves guests in Egypt, so foreigners in Israel should remind them of their own identity as suffering but also God-delivered people. In the New Testament, this attitude is elaborated in a new theologically anchored universalism: the stranger is spoken of in a figurative sense, but in practice, the barriers between the local and the stranger are overcome. The stranger, here as an unknown person, a traveller, is one of the persons in need, and by helping him, the Christian fulfils the gospel of Jesus and meets with God. Although some circles in the Early Church tended to oppose the values and customs of the outside world, they never resigned themselves to the ideal of practically lived brotherly love, which newly included the stranger and the unknown. The paper proves that love for foreigners, regardless of their origin or circumstances, is organically rooted in the Bible and Christian ideals.

klíčová slova: Stranger; Foreigner; Alien; Immigrant; Israel; Church; Poor; Needy; Love

Creative Commons License
The Stranger in the Bible: The Needy and the Brother is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

148 x 210 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 100 Kč
ISSN: 1804-5588
E-ISSN: 2336-3398

Ke stažení