Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 70 No 3 (2024), 187–200
Problematika nepomenovaných zmlúv v občianskom práve a ich uzatváranie s pohľadom de lege ferenda
[Problems of Unnamed Contracts in Civil Law and Their Conclusion with a De Lege Ferenda Perspective]
Erika Dubajová Javúreková
DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2024.145
zveřejněno: 10. 09. 2024
Abstract
One of the key branches of private law is the law of contractual obligations. In addition to innominate contracts, which are most often used in practice, a category of innominate contracts and a special category was created, the category of so-called mixed contracts. In practice, innominate contracts are a tool frequently used to anchor contractual relationships in all spheres of life. The institution of innominate contracts is not a new one; it is based on the principle of dispositional autonomy, which is known to have already existed in ancient Roman law. In the Slovak Republic, there are two codes, one specifically regulating civil law and the other regulating commercial law. Civil law in the Slovak Republic is regulated in the Civil Code, which regulates the natural persons’ mutual rights and obligations. In contrast, commercial law, which is regulated separately in the Commercial Code, regulates the mutual rights and obligations of legal persons, and the rights and obligations that exist between natural persons and legal persons. This means that the institution of innominate contracts is found in the Slovak Republic not only in civil law but also in commercial law, i.e., in two legal codes, when the subjects of obligation-law relations are dependent on the use of analogy-based legal reasoning due to the absence of contractual types when regulating the rights and obligations of the various subjects of their obligations.
klíčová slova: private law; innominate contracts; freedom of contract; analogy
reference (14)
1. FEKETE, I. Občiansky zákonník: komentár. Bratislava: Epos, 2007.
2. FIALA a kol. Občianske právo hmotné. 3. vyd. Brno: Masarykova univerzita – Doplněk, 2003.
3. LAZAR, J. a kol. Občianske právo hmotné 2. Bratislava: IURA EDITION, 2010.
4. MAREK, M. Smluvní obchodní právo. Brno: Masarykova univerzita, 2006.¨
5. Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky. sp. zn. I. ÚS 242/07 zo dňa 3. júla 2008.
6. OVEČKOVÁ, O. – ŽITŇANSKÁ, L. a kol. Základy obchodného práva. Bratislava: IURAEDITION, 2010.
7. Rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. sp. zn. 5 Cdo 39/2003 zo dňa 29. mája 2003.
8. Rozsudok Okresného súdu Galanta sp. zn. 10C/43/2018 zo dňa 11. marca 2019.
9. SUCHOŽA, J. Obchodné právo. Bratislava: IURA EDITION, 2010.
10. ŠILHÁN, J. Inominátní smlouvy a přípustnost analogie v obchodních záväzkových vztazích. Právní rozhledy. 2007, č. 13, s. 468.
11. Uznesenie Najvyšší súd Slovenskej republiky sp. zn. 1Cdo/167/2018 zo dňa 26. februára 2020.
12. Zákon č. 40/1964 Z. z. občiansky zákonník v znení neskorších predpisov.
13. Zákon č. 264/2022 Z. z. o mediálnych službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o mediálnych službách).
14. Zákon č. 147/2001 Z. z. o reklame a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Problematika nepomenovaných zmlúv v občianskom práve a ich uzatváranie s pohľadom de lege ferenda is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478