AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 68 No 4 (2022), 117–125

Pojištění zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání z pohledu finančněprávní teorie

[Employerֹ’s Insurance for Damage in the Event of a Work Accident or Occupational Disease from the Point of View of Financial Law Theory]

Roman Vybíral

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2022.50
zveřejněno: 09. 12. 2022

Abstract

The paper deals with the system of employer’s insurance for damages in the event of a work accident or occupational disease from the perspective of financial law (especially tax law). First of all, the author discusses the theoretical nature of this insurance and its establishment in the Czech legal system. In the following parts of the paper, the author deals with further legal implications of the results of his findings, namely whether the paid insurance premium has the character of a tax or an insurance premium from a theoretical point of view. He then places these results in the context of the assessment of constitutionality within the meaning of Article 11(5) and Article 4(1) of the Charter of Fundamental Rights and Freedoms.

klíčová slova: employer’s insurance; work accident or occupational disease; tax; insurance premium

reference (9)

1. BOHÁČ, R. Daňové příjmy veřejných rozpočtů v České republice. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2013.

2. DRÁPAL, L. Komentář k § 365. In: PICHRT, J. a kol. Zákoník práce: praktický komentář. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2017. In: ASPI [online]. [cit. 2022-05-01]. Dostupné na: https://www.aspi.cz/.

3. ELISCHER, D. - VELICH, R. Insurance Law in Czech Republic. Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International B.V., 2021.

4. JING, Z. Chinese Insurance Contracts: Law and Practice. Oxon: Routledge, 2017. CrossRef

5. KARFÍKOVÁ, M. a kol. Teorie finančního práva a finanční vědy. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2018.

6. KARFÍKOVÁ, M. - PŘIKRYL, V. - VYBÍRAL, R. a kol. Pojišťovací právo. 2. přepr. vyd. Praha: Leges, 2018.

7. LOWRY, J. - RAWLINGS, P. - MERKIN, R. Insurance Law: Doctrines and Principles. 3rd ed. Oxford: Hart Publishing Ltd, 2011.

8. OECD. Social security contributions. In: OECD Data [online]. 2022 [cit. 2022-07-22]. Dostupné na: https://data.oecd.org/tax/social-security-contributions.htm.

9. OECD. Tax Database: Key Tax Rate Indicators [online]. Paris: OECD Publishing, 2021 [cit. 2022-07-22]. Dostupné na: https://www.oecd.org/tax/tax-policy/tax-database/tax-database-update-note.pdf.

Creative Commons License
Pojištění zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání z pohledu finančněprávní teorie is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení