AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 68 No 4 (2022), 43–52

Súdne spory v oblasti transferového oceňovania na Slovensku – relevancia OECD smernice o transferovom oceňovaní

[Transfer Pricing Case Law in Slovakia – Relevance of OECD Transfer Pricing Guidelines]

Matej Kačaljak

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2022.45
zveřejněno: 09. 12. 2022

Abstract

The legal relevance of the OECD TP Guidelines in Slovakia has already been addressed in the previous literature with the seemingly surprising conclusion that despite its general acceptance in practice, it is not a source of law and the principle of iura novit curia does not apply to it. The object of this article is to supplement the existing state of knowledge by identifying the reasons that led to the procedural tactics of taxpayers who challenged the OECD TP Guidelines and its legal relevance en bloc in Slovakia and formulating considerations on how the OECD TP Guidelines should be approached in both application and judicial practice. Disputes between taxpayers and tax administrators to date indicate that there are fundamental defects in the approach to the OECD TP Guidelines, where its individual sentences are referred to as legal norms, which inevitably leads to disputes over the interpretation of this non-binding (soft law) document. Thus, a prerequisite for the OECD TP Guidelines to be enforced is their consistent application by both taxpayers and tax administrators. However, despite the above, it cannot be reasonably expected the OECD TP Guidelines would be relevant in the event of litigation. None of the statements contained therein are capable of overcoming the factual situation established by the evidence gathered (i.e., establishing a legal fiction) or of completing the factual situation where it is not apparent from the evidence (i.e., establishing a legal presumption). The key in a dispute before the court will therefore always be a proper finding of the facts and precise reasoning in any tax assessment decision. This understandably raises the demands on the quality of the tax administrator’s reasons for its decisions.

klíčová slova: OECD TP Guidelines; transfer pricing; income tax; administration of taxes; international taxation; litigation

reference (14)

1. AVIYONAH, R. S. a kol. Allocating Business Profits for Tax Purposes: a Proposal to Adopt a Formulary Profit Split. Florida Tax review. 2009, Vol. 9, No. 5, s. 497-553. CrossRef

2. CALDERÓN CARRERO, J. M. The OECD Transfer Pricing Guidelines as a Source of Tax Law: Is Globalization Reaching the Tax Law? Intertax. 2007, Vol. 35, No. 1, s. 4-29. CrossRef

3. CHOMA, A. - KAČALJAK, M. - RAKOVSKÝ, P. Vybrané problémy v praxi transferového oceňovania na Slovensku. Bulletin Slovenskej komory daňových poradcov. 2021, č. 3, s. 6-10.

4. JÚDA, V. - SLAŠŤAN, M. Teória štátu a práva. Nitra: FF UKF, 2008.

5. KAČALJAK, M. - RAKOVSKÝ, P. Právny charakter OECD Smernice o transferovom oceňovaní na Slovensku. Justičná revue. 2019, roč. 71, č. 11, s. 1144-1157.

6. KOČIŠ, M. Úvod do práva transferového oceňovania. Bratislava: Wolters Kluwer, 2015.

7. LANG, M. - STORCK, A. - PETRUZZI, R. (eds.). Transfer Pricing Developments Around the World Around thr World 2017. Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International, 2017.

8. OTTOVÁ, E. Teória práva. 3. vyd. Bratislava: HEURÉKA, 2010.

9. PANKIV, M. Post-BEPS Application of the Arm's Length Principle to Intangibles Structures. International Transfer Pricing Journal [online]. 2016, Vol. 23, No. 6 [cit. 2022-08-25]. Dostupné na: https://www.ibfd.org/IBFD-Products/Journal-Articles/International-Transfer-Pricing-Journal/collections/itpj/html/itpj_2016_06_int_9.html.

10. POTÁSCH, P. (Vnútorná) integrita orgánu verejnej správy a legitímne očakávania ako elementy činnosti správnych orgánov v kontexte súdneho prieskumu (Anglicko / Slovenská republika): interpretačná komparácia. Magister officiorum. 2018, roč. 2, č. 1, s. 127-139.

11. PRUSÁK, J. Teória práva. 2. vyd. Bratislava: Vydavateľské oddelenie Právnickej fakulty UK, 2001.

12. <bez popisu> CrossRef

13. VEGA, A. International governance through soft law: the case of the OECD transfer pricing guidelines [online]. Bremen: Universität Bremen, 2012 [cit. 2022-08-25]. Dostupné na: https://www.econstor.eu/bitstream/10419/59530/1/717832643.pdf.

14. VOGELAAR, T. W. The OECD Guidelines: Their Philosophy, History, Negotiation, Form, Legal Nature, Follow-up Procedures and Review. In: HORN, N. (ed.). Legal Problems of Codes of Conduct for Multinational Enterprises. Deventer, Boston: Kluwer, Kluwer Law and Taxation, 1980, s. 127-39.

Creative Commons License
Súdne spory v oblasti transferového oceňovania na Slovensku – relevancia OECD smernice o transferovom oceňovaní is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení