AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 64 No 1 (2018), 127–133

Daňové úniky – precizácia všeobecnej terminológie (absentujúceho aspektu daňového práva)

[Tax evasion – specified of definitions (missing aspects of Tax Law)]

Jana Šimonová

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2017.46
zveřejněno: 26. 02. 2018

Abstract

The aim of the article is to describe characteristic features of terms: tax evasion and tax fraud to organize them into a theoretical internal system following as one of the sub-branch of Tax law. The author draws the conclusion that the legal aspects of tax evasion are the special and the relevant sub-category of Tax law. I propose to include specified category of Tax evasion into Tax law. The author in the article analyzes and presents the definition of tax evasion.

klíčová slova: tax evasion; tax fraud; tax avoidance; tax; Tax law

reference (11)

1. Boháč, R. Teoretické a praktické otázky českého daňového práva z hľadiska daňových únikov a podvodov. In: Daňové právo vs. daňové podvody a daňové úniky. Košice: Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach 2015.

2. Burg, D. F. A world history of tax rebellions: An Encyclopedia of Tax Rebels, Revolts and Riots from Antiquity to the Present. USA : Routledge, 2004.

3. European Commission. Taxation and Customs Union. The Missing Part. [online]. Brussels. 2015. [cit. 14. 6. 2015]. Dostupné z: http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/tax_fraud_evasion/missing-part_en.htm.

4. Kohajda, M. Zákaz zneužití práva v daňovém právu a judikatuře České republiky. In: Luboš Tichý, Solange Maslowski, Tomáš Troup (eds.). Zneužití práva. Praha: Centrum právní komparatistiky Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, 2016. s. 183-185.

5. Martinez, J.C. Daňový únik, Praha : Nakladatelství HZ, 1995.

6. RADVAN, M. Vztah daňového a trestního práva- zásada ne bis in idem. In: Daňové právo vs. daňové podvody a daňové úniky. Košice: Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach 2015.

7. STIERANKA J., SABAYOVÁ M., ŠIMONOVÁ J. Daňové úniky a daňová kriminalita v Slovenskej republike. Bratislava: EPOS 2016. 360 s.

8. Šimonová, J. Daňové úniky v Slovenskej republike (možnosti ich eliminácie vybranými opatreniami). Bratislava: Wolters Kluwer, 2017.

9. Šimonová, J. Osobitosti dokazovania daňových trestných činov v kontexte daňového práva. In: Teória a prax vyšetrovania - interdisciplinárne aspekty. Bratislava: Akadémia Policajného zboru v Bratislave, 2017. s. 268-281.

10. Thuronyi, V. Comparative Tax Law. Hague: Kluwer Law International, 2003.

11. Viktoryová, J. BANGO, D. a kol. Metodika vyšetrovania trestných činov II. Časť. Vybrané druhy ekonomických trestných činov. Bratislava: APZ, 2004.

Creative Commons License
Daňové úniky – precizácia všeobecnej terminológie (absentujúceho aspektu daňového práva) is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení