Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 61 No 2 (2015), 51–58
Ochrana bobra evropského v českém právu
[Legal Protection of Eurasian Beaver in the Czech Law]
Milan Damohorský, Petr Šedina
zveřejněno: 19. 08. 2015
Abstract
In this article, the authors would like to present legal protection of Eurasian beaver (Castor fiber), in the Czech Republic. The Eurasian beaver is a species of beaver which was once widespread in whole Europe and it is native species in Czech Republic. It was hunted to near-extinction for both its fur and castoreum, and by 1800 the population of beavers in Czech Republic was hunted down. After that beavers were re-introduced, but because of damages caused by them, they were again eliminated. Approximately since 1980 beaver is appearing through much of its former range in Czech Republic, due to natural migration and also repeated re-introductions. A major role in the return of beaver was played by the legal protection of beavers which is provided at national level as well as at the international level (Berne Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats) or by the EU law (Habitats Directive). Main source of legal protection of beavers in the Czech Republic is Act no. 114/1992 Coll., on nature and landscape protection. They rank among the endangered species and as such they are protected in all its developmental stages and handling of beavers is limited by strict prohibition as a ban of catching, keeping in captivity, killing etc. However, in specified cases a competent nature protection authority may grant an exemption. Beavers are also protected under the Act on game keeping under which beavers cannot be hunted. This, however, may also be subject to exceptions. Important economic tool of protection of beavers is the possibility to provide compensation for damages caused by them. The compensation is provided under the conditions laid down by Act no. 115/2000 Coll. on compensation of damages caused by selected specially protected animals. The compensation may only be provided for damages to forest vegetation or unharvested field crops. The main purpose of the act is to mitigate conflict between interest of nature protection and interests of farming entities, practice, however, revealed number of shortcoming of the act which are closely mentioned in this article. The return of beaver into the Czech landscape brings wide range of conflict situations including lifethreatening situations. On the other hand beavers also represent significant natural factor and they are native species in the Czech Republic. Therefore it is important to ensure their protection. That is also the aim of Program of care of beaver in the Czech Republic which is also described in the article.
klíčová slova: Eurasian beaver; legal protection; compensation for damages; return of beaver into the landscape; game keeping bobr evropský; právní ochrana; náhrada škody; návrat bobra do krajiny; myslivost
Ochrana bobra evropského v českém právu is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478