AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 60 No 1 (2014), 99–110

Politické otázky před mezinárodními soudy

Pavel Ondřejek, Jana Ondřejková

zveřejněno: 28. 01. 2015

Abstract

Political Questions Brought to International Courts Contemporary decisions of international courts have much stronger effects on the realisation of the states’ policies than they used to have a couple of decades ago. However, the international courts’ approaches to these issues partly differ from those of the national courts. The main reason, from our point of view, lies in the dissimilarities between the international and national law and in the pluralistic relationship between these legal systems. In the opening part we outline several arguments for the application of the prudential doctrines and divide them into general grounds (not specific to international judiciary) and to those related specifically to the establishment of prudential doctrines of international courts. We focus on the following doctrines: the doctrine of non-liquet, the doctrine of margin of appreciation and the consensus doctrine, since we consider the examples of their application by international courts sufficient for a number of conclusions. Nevertheless, the list of the prudential doctrines of international courts remains open. Further research could examine e.g. the way the international courts apply the prudential doctrines originating in national legal orders (such as the proportionality principle or balancing). Another type of problems covers a combination of various judicial doctrines that can lead to the synergic effect of more deference (e.g. the combination of doctrines of non-liquet and margin of appreciation). Presented hypotheses and conclusions can be used in future detailed research on dealing with the political questions by the international courts.

klíčová slova: international courts; political questions; judicial doctrines mezinárodní soudy; politické otázky; soudní doktrína

Creative Commons License
Politické otázky před mezinárodními soudy is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení