AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 59 No 4 (2013), 315–337

The Constitutional and Statutory Framework of the Application of EU Law in Hungary

Gárdos-Orosz Fruzsina

zveřejněno: 29. 01. 2015

Abstract

Ústavní a zákonný rámec aplikace evropského práva v Maďarsku Tento článek popisuje, jak se maďarský ústavní soud při výkladu bývalé ústavy a nynějšího Základní zákona zdržel toho, aby přesně vymezil rozsah státních pravomocí, které mohou být přeneseny na Evropskou unii. Také proto ústavní soud upustil od stanovení přesných důsledků přistoupení k EU pokud jde o vztah mezi maďarským a evropským právem, a zejména pokud jde o právní postavení Základního zákona. Zatímco Lisabonská smlouva stanoví jasná pravidla pro zajištění harmonizace v oblasti práva, a tím i pravidla pro účast Maďarska na tomto procesu, orgány státní správy a soudy mají v Maďarsku v případě, že nastanou na tomto poli problémy, k dispozici pouze nezávazné stanovisko tohoto nejvyššího orgánu soudního typu. Akademici vůči této otázce zaujímají odlišné postoje, byť všichni zdůrazňují nutnost určit, co je jádrem suverenity státu. Cílem tohoto článku bylo podat především popis aktuální situace, nicméně v závěru je nabídnuto možné řešení případného sporu, kdy by bylo namítnuto, že předpis evropského práva je v rozporu se Základním zákonem.

klíčová slova: Hungarian constitutional law; application of EU law in Hungary; the Fundamental Law and EU law; national participation in EU legislation process maďarské ústavní právo; aplikace evropského práva v Maďarsku; Základní zákon a právo EU; spoluúčast členského státu na normotvorném procesu v EU

Creative Commons License
The Constitutional and Statutory Framework of the Application of EU Law in Hungary is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení