Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 59 No 4 (2013), 301–314
The Relation Between National Law And EU Law: The Lithuanian Case
Gediminas Mesonis
zveřejněno: 29. 01. 2015
Abstract
Vztah mezi vnitrostátním a evropským právem: litevský případ I když byly vztahy mezi národním právem a právem EU v Litvě vyřešeny přijetím ústavního zákona, v praxi nicméně pokračují diskuze a sporné situace se neustále objevují. Ve své judikatuře Ústavní soud Litevské republiky uznal důležitost evropského práva, ale současně uvedl, že přednost norem evropského práva (včetně zakládacích smluv) platí pouze ve vztahu k zákonům a předpisům nižší právní síly, nikoliv ve vztahu k ústavě. Ustanovení sekundárního práva EU jsou implementována do národního práva. V praxi se objevují nejenom drobnější, ale i zásadní problémy v rámci tohoto procesu, když se objevuje nutnost rušit zásadní právní normy pro jejich nesoulad s právem EU. I když tedy poté, co se Litva stala členským státem EU, byl vztah mezi národním a evropským státem upraven na ústavní úrovni a důležitost evropského práva byla opakovaně zdůrazněna Ústavním soudem Litevské republiky, prochází tento vztah neustálými změnami a stále pokračují doktrinální a interdisciplinární diskuze o tom, jakým způsobem aplikovat evropské smlouvy lépe a přesněji.
klíčová slova: European Union; Lithuania; European law; priority; national law; integration; constitution Evropská unie; Litva; evropské právo; přednost; národní právo; integrace; ústava
The Relation Between National Law And EU Law: The Lithuanian Case is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478