Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 59 No 4 (2013), 33–57
Příprava, vznik a problémy spojené s euronovelou Ústavy ČR
Petr Mlsna
zveřejněno: 29. 01. 2015
Abstract
Preparation, Formation and Problems Associated with the Euro-Amendment of the Constitution of the Czech Republic This article is dedicated to the problems of preparation and formation of the amendment of the Constitution of the Czech Republic No. 395/2001 Sb. (Coll.), which is branded a “euro-amendment” of the Constitution of the CR. Essence of this amendment of the Constitution of the CR was comprehensive embedding and position of international treaties in the Czech legal system. One particular category of international treaties on human rights and fundamental freedoms was abolished and new unified conditions were created, by meeting of which an international treaty becomes a part of the legal system with application priority before a law. Main focus of this article are the problems of international treaties on integration by the article 10a of the Constitution of the CR, through the power of which some of the authority of the bodies of the CR are transferred to an international organization or institution. International treaties on integration are very difficult to classify. The key question is, when the transfer of authority to an international organization occurs and whether a constitution maker is able to identify this moment at all. The problem of interpretation of international treaties by the article 10a of the Constitution of the CR consists of a question whether, during their ratification, one should follow a purely formal procedure in accordance with the principle of procedural equivalence, or whether one should judge each particular international treaty, albeit mostly only on purely hypothetical level, to find out whether it constitutes a transfer of authority or a change of conditions for execution of authority, which the Czech Republic already has transferred to an international organization. The article also presents a comparative overview on what way the international treaties on integration are adopted in individual member states of the European Union. As an addition, this article also deals with the ruling of the Constitutional Court No. 403/2002 Sb. (Coll.), by which the Constitutional court extended interpretation of constitutional order on international treaties on human rights and fundamental freedom. The Constitutional Court has been using this category of international treaties as a reference criterion for judgement on constitutionality of laws and legal provisions till present. More detailed analysis of international treaties on integration also raises issue of definition of sovereignty of a modern state and its changes within integrating Europe. On the margins, this article also brings judicature of the Constitutional Court regarding position and judgement on the Lisbon treaty.
klíčová slova: International treaties by the article No. 10a of the Constitution of the Czech Republic; international treaties on human rights and fundamental freedoms; European Union; classification of international treaties according to the Constitution of the Czech Republic; formation and preparation of the amendment of the Constitution No. 395/2001 Sb. (Coll.) mezinárodní smlouvy podle čl. 10a Ústavy ČR; mezinárodní smlouvy o lidských právech a základních svobodách; Evropská unie; klasifikace mezinárodních smluv podle Ústavy ČR; vznik a příprava novely Ústavy č. 395/2001 Sb
Příprava, vznik a problémy spojené s euronovelou Ústavy ČR is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478