AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 59 No 1 (2013), 53–67

Starostlivosť o krajanov po roku 1989

Iván Halász

zveřejněno: 29. 01. 2015

Abstract

Care about Compatriots after 1989 The paper deals with the creation and development of legislation supporting compatriots living abroad. The attention is paid primarily to the region of Central Europe, but a wider European context is also taken into consideration. Care about ethnically related compatriots is historically derived from the feelings of cross-border solidarity based originally upon common confession and later on common ethnicity. Individual stages of the history of the last two hundred years are tackled; attention is drawn to approaches taken by individual states and national communities to implement an active policy regarding expatriates and their dispersion. The paper focuses on the constitutional-law development after 1989 and the origination of so-called compatriot laws. Their background should be seen as the understanding of the nation expressed in the basic law of a state in question. Constitutions of most Central and East-European states understand the nation as a combination of language and culture, or they attempt to combine the principle of a political and cultural nation. Legislation and practice formed during the last 20 years in Central Europe encompass more types of care about compatriots. Individual compatriot laws (or delegated legislation) differ in respect of their target group (compatriots without citizenship, compatriots citizens and non-citizens, compatriots globally or only in neighbouring countries, the issue of permanent residence), the scope of support, attempts to issue compatriot identity cards qualifying their holders to receive support, or general regulation, etc. An important part of compatriot issues is the formation of various consultative forums in order to secure a dialogue between fatherland and the dispersion, representation of compatriots at a public level as well as administrative institutionalization of compatriot policy within public administration of a particular state. An acceptance of such policy at the level of international law should be considered.

klíčová slova: constitution; principle of national responsibility and solidarity; compatriots; dispersion (diaspora); supportive policy; compatriot cards; source of power in a state; preamble; understanding of nation ústava; klauzula národnej zodpovednosti alebo solidarity; krajania; diaspóra; podporná politika; krajanské preukazy; zdroj moci v štáte; preambula; chápanie národa

Creative Commons License
Starostlivosť o krajanov po roku 1989 is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení