Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 59 No 1 (2013), 45–52
Právne postavenie národnostných menšín – realizácia práva používať materinský jazyk menšiny v úradnom styku v Slovenskej republike
Klaudia Marczyová
zveřejněno: 29. 01. 2015
Abstract
The Legal Position of National Minorities – Exercising the Right to Use the Mother Tongue of a Minority in Official Dealings in the Slovak Republic The rights of national minorities and ethnic groups and their exercise, as well as other issues relating to the position of citizens belonging to minority population have been debated within the society. Countries try hard to solve these issues either through their domestic policies in the context of international documents and obligations, or at a supranational level. The Slovak Republic belongs to countries with a heterogeneous composition of population; one of its priorities is to guarantee the rights and freedoms of national minorities and ethnic groups. Rights of national minorities and ethnic groups are guaranteed by the Constitution of the Slovak Republic which also serves as guaranty of the principle of equality and non-discrimination; however, a special law should be adopted in order to implement individual rights. Due to the absence of such comprehensive law regulating the position of national minorities, the conditions for exercising their constitutional rights are governed by several statutes. The intention of the Government of the Slovak Republic, as has been declared, is to solve the situation and to create a suitable environment, including the legal environment, where these rights could be exercised in reality. The article focuses on the possibility of exercising a particular right, i.e. the right to use a minority’s mother tongue in dealing with administrative bodies in the sense of one particular law amended in Slovakia in order to promote and enhance the application of the respective right. The article describes its positive features, circumstances of its adoption, and negative aspects preceding its adoption. Whether the law can be considered as quality legislation will be seen in practice; steps taken by the Government resulted from obligations imposed by international organizations and from the fulfilment by the state of obligations in relations to its citizens-members of national minorities. Considering the regulation allowing for a more realistic application of this right by members of national minorities, it can be regarded as a step forward in the solution of problems of national minorities in Slovakia.
klíčová slova: national minorities; law amendment; use of the language of national minorities; rights of national minorities; signboard law; Constitution of the SR; constitutional regulation; statutory regulation; national minority act národnostné menšiny; novela zákona; používanie jazyka národnostných menšín; práva národnostných menšín; tabuľový zákon; Ústava SR; ústavná úprava; zákonná úprava; zákon o národnostných menšinách
Právne postavenie národnostných menšín – realizácia práva používať materinský jazyk menšiny v úradnom styku v Slovenskej republike is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478