AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 56 No 4 (2010), 59–69

Zásady vyrovnanosti veřejných rozpočtů v České republice v první dekádě 21. století

[Principle of Balance of Public Budgets in the Czech Republic in the First Decade of the 21st Century]

Radim Boháč

zveřejněno: 04. 02. 2015

Abstract

Principle of Balance of Public Budgets in the Czech Republic in the First Decade of the 21st Century I assume that the principle of balance of public budgets should be embedded in the legal regulations of the Czech Republic in a better way. The Budgetary Rules Act does not mention this principle at all; the Budgetary Rules of Local Budgets Act only recommend it. In this relation, it would be more suitable to embed the principle of balance of public budgets right in the Constitution of the Czech Republic. In such case, the aforementioned situation concerning the state budget should not happen, because it could have been determined as unconstitutional. The legislator would have to abide by the constitutional rule that every public budget shall be balanced in a long-term view during the adoption of the state budget act. As a result of the financial crisis, the state debt of the Czech Republic will deepen further and also the deficits of state budgets will be higher. In the current time of economic recession, the budgets may be structured and adopted as deficient, but in times of economic growth, they should have a surplus again. Unfortunately, in the Czech Republic in the period of economic growth, deficient state budgets have been adopted which is the biggest problem I see. The deficits of state budgets in 2009–2012 will then be so high that the Czech Republic will not be able to fulfill the Maastricht convergence criterion of a maximum of 3% proportion between the planned or real deficit of public finance and the gross domestic product in market prices. It is positive, that the government intends to reform public finances with the aim to stop the growing public debt and set the parameters of budgetary policy to reach (assuming economic growth) the balance of public budgets in 2016. The government supposes to adopt the Constitutional Act on Budgetary Discipline and Responsibility and to create the National Budgetary Board, but not to anchor the principle of long-term balance of public budgets in the constitutional order.

klíčová slova: balance; public budgets; state budget; principles; budget management; revenues; expeditures; proposal; Budgetary Rules Act; legal regulation

Creative Commons License
Zásady vyrovnanosti veřejných rozpočtů v České republice v první dekádě 21. století is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení