AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 56 No 2 (2010), 7–19

Federalismus v Německu a jeho ústavní proměny

Věra Jirásková

zveřejněno: 04. 02. 2015

Abstract

Föderalismus in deutschland und seine verfassungsumwandlungen Die deutsche Verfassungsentwicklung ist stark gepragt durch die entstehungsbedingte foderative Struktur. Nach dem Grundgesetz (GG) ist die bundestaatliche Ordnung Deutschlands verfassungsrechtlich garantiert, obwohl Art. 79 Abs. 3 GG gleichzeitig der Verfassungsanderungen materielle Grenzen setzt. Im ubrigen kann das Grundgesetz formell geandert werden, wenn Bundestag und Bundesrat mit einer Mehrheit von zwei Dritteln dies beschliesen. Nach der gultigen Verfassungsregelung ist die Ausubung der staatlichen Befugnisse und die Erfullung der staatlichen Aufgaben grundsatzlich gemas Art. 30 GG Sache der Lander. Die Ausubung offentlicher Gewalt in Gesetzgebung, Verwaltung und Rechtsprechung steht also nur dann dem Bund zu, wenn diesem durch das Grundgesetz eine entsprechende Kompetenz erteilt wird. Diese grundsatzliche Regel wird durch besondere Kompetenzzuordnungsregeln fur die Gesetzgebung, den Vollzug der Gesetze und die Rechtsprechung konkretisiert. Der Foderalismus hat sich in der neuzeitlichen Geschichte Deutschlands bewahrt. Zunehmend setzte sich aber in den letzten Jahren die Erkenntnis durch, das die foderalistische Ordnung Deutschlands reformbedurftig ist. Die Reformforderungen bezogen sich vorallem auf die Verteilung der Gesetzgebungskompetenzen zwischen dem Bund und den Landern, das Gesetzzustimmungsrecht des Bundesrates und die Finanzbeziehungen von Bund und Landern. In dem Artikel wurden haupsachlich die Foderalismusreform I. (2006) und die Foderalismusreform II. (2009) dargestellt. Diese Verfassungsanderungen sollen im Ganzen die Handlungs- und Entscheidungsfahigkeit von Bund und Landern zu verbessern, die politischen Verantwortlichkeiten deutlicher zuzuordnen, die Zweckmasigkeit und Effizienz der Aufgabenerfullung zu steigern sowie die Eigenverantwortung der Gebietskorperschaften und deren aufgabengerechte Finanzausstattung zu starken.

klíčová slova: s Grundgesetz; r Föderalismus; r Bund; e Länder; e Kompetenzteilung; e Finanzbeziehungen Základní zákon; federalismus; Spolek; země; reforma; rozdělení kompetencí; finanční vztahy

Creative Commons License
Federalismus v Německu a jeho ústavní proměny is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení