AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 56 No 1 (2010), 203–211

K otázce uplatňování zákazu reformace in peius ve správním řízení obecném a trestním

[On the Application of the Prohibition of Reformation in Peius in General and Criminal Administrative Proceedings]

Martin Kopecký

zveřejněno: 04. 02. 2015

Abstract

On the Application of the Prohibition of Reformation in Peius in General and Criminal Administrative Proceedings The rule prohibiting reformation in peius is a result of the declaratory (directory) nature of appeal; it subsists in that the body deciding exclusively on the appeal lodged by a participant in proceedings, or in his favour, may not deteriorate the standing of this participant by its decision. The prohibition of reformation in peius may apply in subsequent stages of proceedings following the reversal of the original decision. The prohibition of reformation in peius reduces the fear of the participant to file an appeal since the appellate proceedings may lead to the worsening of the participant’s standing if compared with his position established by the decision the participant intends to appeal. Although the principle of the prohibition of reformation in peius has traditionally been applied in criminal proceedings where it is considered to be the principle guaranteeing the freedom to appeal and the right to defence, it can also be found in administrative procedure. The article analyses case law applicable to the Administrative Procedure Code 1928 which enabled the appellate body to change the decision of an inferior body against the appellant only to a very limited extent justified by a serious public interest based on the law. This principle was even more strictly applied in the area of administrative proceedings with respect to criminal matters. After 1948 the principle of prohibition of reformation in peius did not apply to administrative procedure; the appellate body, in its reviewing the inferior decision, was not bound by the motions of the appellant and might worsen his position. The principle prohibiting reformation in peius was restored in Czech administrative procedure and reinstated in the Act on Administrative Infractions 2000. The Code of Administrative Procedure 2004 reduced the right of an appellate body to decide against the appellant in general administrative proceedings, however, the formulation of exceptions is rather unclear. The article analyses the limits of applicability of the prohibition of reformation in peius in general administrative proceedings and in proceedings with respect to administrative delicts.

Creative Commons License
K otázce uplatňování zákazu reformace in peius ve správním řízení obecném a trestním is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení