Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 56 No 1 (2010), 185–202
Právní a procesní nástupnictví ve správním řízení
[Legal and Procedural Succession in Administrative Proceeding]
Helena Prášková
zveřejněno: 04. 02. 2015
Abstract
Legal and Procedural Succession in Administrative Proceeding Legal and procedural succession in administrative proceedings is not defined by the law, and activities to be pursued, and steps to be taken by administrative bodies, if succession arises, are not governed by legislation. The requirement for procedural succession to occur is the existence of substantive law succession (universal or singular succession). Only such public law rights and duties may pass to a legal successor, which apply to a particular thing, or its properties, or to the relationship between the addressee and a particular thing (acts in rem) if public rights and duties of a property nature are at issue; it is also possible where it is explicitly so provided by a special law (e.g. the passage of liability of a legal entity for an administrative delict under the Protection of Competition Act). Legal succession is, on the other hand, excluded with respect to rights and duties of solely a personal nature. The article deals with the question of whether legal succession may arise due to the fact that the rights and duties at issue are “qualified” to pass to a the legal successor, or whether legal succession should be expressly constituted by the law. Where the capacity to act as a participant in proceedings ceases to exist as a result of universal or singular succession during administrative proceedings, the relevant administrative body must solve the question whether it may continue the proceedings with legal successors of the former participant (should such exist) or whether it is necessary to conduct a modified proceeding (with a reduced number of participants), or whether the proceedings should be discontinued. In the absence of the regulation of procedural succession in administrative law, administrative bodies generally derive the procedural rules from the conception of administrative procedure, from the regulation of procedural succession in other types of procedure and/or from relevant case law. The article circumscribes the commencement of procedural succession, the duty of administrative bodies to consider legal succession by virtue of office and to carry out necessary examination with respect to potential procedural successors, a possibility to suspend proceedings due to that fact, the position of a procedural successor after his joining the proceedings, the impact of the ceased capacity to participate in proceedings upon procedural time-limits, the stages of proceedings where procedural succession is relevant and what the role of procedural succession is at subsequent stages of procedure including administrative execution.
Právní a procesní nástupnictví ve správním řízení is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478