Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 50 No 1 (2004), 199–210
Nové trendy evropské rodinné politiky
[New Trends in the European Family Policy]
Gabriela Munková
DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.42
zveřejněno: 14. 02. 2025
Abstract
The purpose of the article is to present reflections on the latest development in the European family policy. In spite of the fact that the individual states do not pursue identical family policies (and a number of varieties could be observed in their legal instruments), it still is possible to trace quite a few common trends. A current family policy tends to adopt a cross-section approach. In the allowance availability, it places various models of family co-existence in equal positions. The effort is to extend freedom in pursuing individua) ways of care for children and its reconciliation with professional career. The aim is to create equal conditions for men as well as women who look after children. Further on, the family policy should recognize the economic potential of a family and it should financially express the family capacity to care for its members in various phases of their life cycle. The family policy should focus on the development of tax instruments, by which all the social groups can be affected and the parents’ role thus appreciated. Social benefits for the low-income families need to be combined with other forms of assistance with the purpose of eliminating the reasons for the low incomes as well as the family’s dependency on the benefits. This should be the primary target of the family policy on the community level. The demographic trends (especially low birth rates) result from profound social changes and the individual instruments of family policy can bring about very limited effects only. However, we ought not to give up in our efforts to perfect them and accommodate to the current changes in family. We should deliberately strengthen the prestige of a family and parenthood in population and popular opinion.
Nové trendy evropské rodinné politiky is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478