AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 45 No 3 (1999), 9–26

Systém práva životního prostředí

[System of the Environmental Law]

Václav Mezřický

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.286
zveřejněno: 31. 03. 2020

Abstract

The growing number of regulations on environmental protection raises the need for their systematic arrangement. This urgent need is further accentuated by the necessity to provide a transparent code for all these regulations. This, however, calls for an answer to the question whether environmental law can be considered as a separate branch of law. ln order to assert the independence of this legal discipline we can employ arguments referring to history, legal theory, as well as practical life. The analysis which follows shows that environmental law is formed by the current needs of the society in a way that corresponds to the process in which the system of European law evolved from the needs of the society of the nineteenth century. Similarly, theoretical and legal arguments confirm the relative specificity of this body of rules which are all based on common principles. The practical significance of this new branch of law ensues from the megaphenomenon of human civilization threatened with the ecological collapse. There is no canonized code of environmental law. Yet it is possible to create it through exploiting vanous sources. Alongside the national ones there are sources in the selected countries of the European Union, ie. Germany, the Netherlands and Great Britain just to complement the sum of regulations coming from the European Communities. The law of the European Community and the draft code of the German environmental law apparently represent the most constructive, because the closest to the Czech tradition model of arrangement of the regulations in question. The most difficult task is to include in the arrangement the regulations and norms which fall within the category of general provisions and also to integrate the cross-section terms of the European Community law. There is no doubt that this involves the definitions of fundamental concepts and principles, cross-section terms such as environmental space, norms related to the citizens’ participation in the decision-making process, procedural rules concerning the integrated environmental protection, and the fundamental concepts of the environmental law enforcement. On the other hand, there is no special difficulty in including in the system the legal provisions concerning the protection of individual media of the environment (e.g. water, soil, air) and the protection against the threats to the environment (waste and chemical substances).

Creative Commons License
Systém práva životního prostředí is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení