Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 45 No 1 (1999), 193–199
Diskuse při přípravě Ústavy České republiky
[Discussions on Preparation of Constitution of the Czech Republic]
Věra Jirásková
DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.298
zveřejněno: 31. 03. 2020
Abstract
The topic of JUDr. Věra Jirásková, CSc., is “Discussions on Preparation of Constitution of the Czech Republic”. She deals with the process of creating the Constitution of the Czech Republic in the context of the split of the Czechoslovak Republic. The atmosphere after the election in June 1992 was characterized by legal nihilism. Without wide discussions and consideration of alternatives, clear political aims were set and only afterwards a search for legal reasoning and legal form started. In the rather sensitive ideological atmosphere there was not enough understanding for rational arguments. They were often refused as ideological. Also nationalism played negative role by manifesting itself in exclamations such as “Let them go!”. Last but not least, it was a period of hurry and haste resulting in inaccuracy and improvisation. After the election in 1992, when it was clear that the split of the state was fast approaching, two commissions for preparation of the Constitution of the Czech Republic were set up – a governmental one (presided over by Klaus), the other in the Czech Nation Council (presided over by Uhde). The second commission was oriented to formulating the aims and principles, the first one worked out its own bill of the fundamental law for the government. The legislative process was completed on December 16, 1992 at the plenary session of the Czech National Council, where the constitution was approved by large majority of votes. The variance in opinions of relevant political subjects resulted in disputes concerning the content of Czech constitution and expression of Czech statehood in it. The author finds two features important for the future form of Czech statehood: a) recognition of legacy of Czechoslovak and Czech statehood; b) discussions concerning two principles of constitutional state: democracy and social-market economy. Neither state in the form of republic nor its laic nature have ever been challenged. Following the tradition of Czechoslovak statehood is much clearly seen in understanding of Czech statehood than in the understanding of Slovak statehood. As far as democracy is concerned, a dispute continues whether, and how much, a representative democracy can be combined with direct democracy. The latter principle (social-market economy) is being connected with the idealization of market as the most democratic human invention of all times. However, the market should not be a place forbidden for law, state, ethics and of course labour and social legislation. A question emerges: how to ensure all that that in fact cannot be ensured by the market, i.e. education, culture, healthcare.
Diskuse při přípravě Ústavy České republiky is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478