Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 44 No 2 (1998), 63–70
K pojetí a právní úpravě faktury
[On Concept and Legal Regulation of Invoice]
Marie Zahradníčková
DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.259
zveřejněno: 31. 03. 2020
Abstract
The article is concerned with the invoice – a relatively important instrument employed primarily in business activities. The text gives an outline of the development of invoice regulation, states the current situation and looks at the concept and the function of the invoice. It concludes with a de lege ferenda reflection. A brief account of the development of its legal regulation goes back to the year 1948 when, with the planned economy just beginning, the Ministry of Finance and the Ministry of Technology issued their first decrees on invoicing investment as well as non-investment deliveries. For decades the two types of invoicing were kept separate, since non-investment deliveries were paid either from the operational or budgetary monetary means while the investment deliveries were only paid from the investment sources. The article focuses on the invoice regulations in codes, the Civil and Commercial Codes in particular. It was in the Commercial Code that invoice regulation was particularly detailed; yet it empowered the respective ministries to issue implementary regulations governing invoices made out for investment as well as non-investment deliveries. It was only in May 1990 that the Commercial Code amendment abolished the invoice implementary regulations and provided for a single invoice suitable for both types of deliveries. At present there is no legal invoice regulation in force. However, the invoice is commonly referred to by a number of legal prescriptions, various ministerial regulations, Commercial Code commentaries and articles written by legal experts. The term is ordinarily used in business and civil law relations. In this context an important issue arises, namely, setting the term of the invoice payment in the case that the term has not been specified in the contract. In a rather complicated way, it then has to be derived from other provisions of the Commercial Code, more specifically those regulating the terms of performance. In spite of the non-existent legal regulation, the invoice can be defined as the creditor’s appeal to the debtor that he should pay the agreed or otherwise determined price of whatever the consideration. At present not only can deliveries be invoiced – as was the practice in the past – but the value of damage inflicted or the interests on the amount in default, to give some examples, can be invoiced as well. Yet the obligation to make out an invoice and to state certain terms in it can currently result only from a contract made by the creditor and the debtor. If there be no such provision in the contract, then the invoice can be replaced by any other document or there can be no document at all. We consider the absence of invoice regulation to be rather unfortunate. De lege ferenda a regulation of the most important legal terms of the invoice should be available in the Civil Code as fundamental prescription of civil law. This regulation would be applied unless there was an agreement to the contrary.
K pojetí a právní úpravě faktury is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478