AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 42 No 1 (1996), 37–44

Etické rozměry tolerance a intolerance

[The Ethical Dimensions of Tolerance and Intolerance]

Oto Mádr

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.207
zveřejněno: 31. 03. 2020

Abstract

The tolerance has become one of the modem combat mottoes. The medieval principal of loyalty to belief and to a sovereign lived down in religious wars. Our era has to deal with intolerance expressed in racism, nationalism, sexism, etc. Generally, intolerance appears to be an invariable that has always been present in human cohabilitation as well as in each individual life. For any living organism this is a biological level; for man this is combined with sensible, sensitive and conative levels, and thus this matter is transferred into ethics. It results in its competence and benefits when evaluating history, as well as the present times and future. Our topic has an objective to attempt to support more specific thoughts with generally ethical data regardless various positions and approaches both of ethical and world outlook nature with, however, regard to the present times. Existential starting points are biological and psychological anthropological invariable: factors that are positing, inspiring but also limiting. Ethics, which attempts to ignore them, cannot be successful. Nevertheless, the man specifics have to be respected: freedom, dignity and spiritual values. The theoretical starting point is represented by values of ethical order, which rates lower values from the perspective of the moral good and evil. The ethical axiology is then followed by the ethical deontology, the order of attitudes and behaviour specific to people and the basis for upbringing of a moral personality. This is a decisive factor for quality of a society, its legislation and liberal cohabilitation. The ethical criteria should be elaborated in the greatest details, in order to allow for correct definition of positive, negative or neutral attitude towards things, events, ideas and people.

Creative Commons License
Etické rozměry tolerance a intolerance is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení