Lingvobohemistické analýzy
témata:
bohemistika, lingvistika
brožovaná, 194 str., 1. vydání
vydáno: březen 2022
ISBN: 978-80-246-4773-9
doporučená cena: 250 Kč
Anotace
Kniha předkládá komponovaný výbor 21 článků týkajících se lingvistické problematiky české gramatiky a současného užívání češtiny z hlediska obecnělingvistického, sociolingvistického a metodologického. Nově se tu řeší např. termín registr jazykový a komunikační, norma a kodifikace, spřežky v českém pravopise, zpívaná čeština, genitiv posesivní či tzv. kondicionál, dále vývojové tendence deflektivizační a analytizační. Konstatuje se, že některé rysy tzv. obecné češtiny jsou ve středomoravském interdialektu přítomny už historicky a že jako standard je nepřijatelná sociologicky i geograficky.
Recenze
„Dílo syntetizující dosavadní lingvistické poznatky do komplexního popisu češtiny a jejího užívání způsobem uživatelsky přátelským, tj. instruktivním“ (s. 124), takto autor koncipuje budoucí moderní mluvnici češtiny, tedy jako „nové, potřebné dílo“ (s. 124), které by se zakládalo na syntéze dosavadních vědeckých poznatků o češtině a české komunikaci a zároveň by bylo uživatelsky přátelským s „maximální explicitností výkladu“ (s. 126), aby mohlo sloužit potřebám co nejširšího okruhu profesionálních a neprofesionálních zájemců.
Obsah každé kapitoly je mimořádně bohatý na myšlenky, názory, postřehy,
návrhy, empirický materiál, odkazy na související literaturu, příklady z médií, příklady ze života společenského, ale i autorova osobního, tudíž knihu lze jen doporučit všem zájemcům o český jazyk a českou lingvistiku.
Poslední, IV. oddíl knihy tvoří bibliografie Oldřicha Uličného z let 1997–2021 (s. 163–173), která navazuje na již publikovanou bibliografii z let 1960–1996 (Nebeská, I. – Macurová, A., 1996, s. 299–315).
Pozoruhodný je také název knihy, který lze hodnotit jako velice trefně
odrážející její obsah. Každá kapitola je samostatnou analýzou vycházející z pojmů a přístupů funkčně-strukturní jazykovědy a aplikovanou především na českém jazykovém materiálu. Zkoumá se jazyk a jeho užívání skrz český jazyk a jeho užívání. Tak se vytváří hluboká lingvobohemistická perspektiva předložených analýz.
Aksana Schillová (Jazykovědné aktuality 3–4/2022)