Ztracená generace lékařů

Ztracená generace lékařů

Studenti a absolventi medicíny na Univerzitě Karlově v první polovině 20. století

Kopecká, Tereza

témata: lékařské vědy, historie

e-kniha, 1. vydání
vydáno: prosinec 2022
ISBN: 978-80-246-5323-5
formáty e-knihy PDF
doporučená cena: 250 Kč

E-shop

Anotace

Stát se lékařem či lékařkou nebylo po první světové válce jednoduché. Generace mladých (kohorta narozená na přelomu 19. a 20. století, nastupující do prvního ročníku studia lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy na podzim roku 1920) si však nenechala vzít své ideály a přetavila je ve zcela specifický étos, jehož pevnost později prověřily dva totalitní režimy. Společně prožili dvacáté století – jako spolužáci, kolegové, přátelé, spolubojovníci v zákopech i spoluvězni. Společně byli také zavrženi jako překonaný model lékaře, pro nějž není v socialismu místo.
Prosopografie – kolektivní historie této generace mediků a lékařů – je prezentována v monografii, v níž autorka za pomoci velkých pramenných souborů doprovází své „hrdiny“ do poslucháren a piteven, nemocnic a ordinací, do koncentračních táborů, do emigrace i na popraviště.

Recenze

Kniha Ztracená generace lékařů je založena na důkladném studiu široké škály pramenů a přináší unikátní vhled do studijního, profesního i osobního života generace lékařů narozených na přelomu 19. a 20. století. Období první poloviny 20. století doprovázela nejenom řada společenských a politických zvratů, ale rovněž klíčových vědeckých poznatků a organizačních změn, které měly zásadní vliv na každodenní lékařskou praxi. Způsob uchopení daného tématu a autorčin živý způsob vyprávění mají potenciál oslovit široké čtenářské publikum. Kniha tak bude cenným materiálem pro ostatní badatele, stejně jako příjemným rozptýlením pro laickou veřejnost.
Šárka Caitlín Rábová (Práce z dějin Akademie věd 2023, roč. 15, č. 1)