tištěná kniha e-kniha
Jak se psaly dějiny ve 13. století

Jak se psaly dějiny ve 13. století

Primat a Román o králích

Guenée, Bernard

témata: historie – středověk
edice: Medievistika

brožovaná, 240 str., 1. vydání
překlad: Soukupová, Věra
vydáno: prosinec 2020
ISBN: 978-80-246-4025-9
doporučená cena: 330 Kč

E-shop

Anotace

Kolem roku 1275 dokončil Primat, mnich v Saint-Denis, historii Francouzského království ve francouzštině. Jeho Román o králích se jako součást Velkých francouzských kronik stal na dlouhou dobu základním kamenem „národních“ dějin Francie. Na čí popud svoje dílo vytvořil? Najdeme zde jeho vlastní myšlenky, nebo jen tlumočil názory zadavatele? Nakolik byl středověký kompilátor a překladatel autorem a historikem v dnešním slova smyslu?
Tato kniha měla být završením celoživotního bádání o středověkém dějepisectví a kronikářské tvorbě Bernarda Guenéeho (1927–2010), který však při její finalizaci zemřel. Po jeho smrti se nedokončeného rukopisu ujal jeho žák Jean-Marie Moeglin a knihu o šest let později dovedl k vydání.

Recenze

Vydáním překladu knihy „Jak se psaly dějiny ve 13. století. Primat a Román o králích“, poslední práce Bernarda Guenéeho, máme k dispozici velice podnětné čtení, které je zajímavou sondou přímo do historikovy dílny. Guenée nás navíc zasvěceně „provádí“ Primatovým myšlenkovým světem, jehož hlavní ideou byl neměnný obraz Francouzského království.
- Marek Zágora (Stavitelé katedrál)

Nejnovější tituly v edici