tištěná kniha e-kniha
Moc rituálů

Moc rituálů

Symbolika a vláda ve středověku

Althoff, Gerd

témata: historie – středověk
edice: Medievistika

brožovaná, 260 str., 1. vydání
překlad: Knap, Jiří
vydáno: červen 2024
ISBN: 978-80-246-5629-8
doporučená cena: 350 Kč

E-shop

Anotace

Rituální formy komunikace ve středověku výrazně utvářely veřejná jednání mocných. Tento způsob komunikace byl dlouhou dobu považován za strnulý ceremoniál či za prázdný rituál, a zůstal proto stranou zájmu. Gerd Althoff sepsal na základě konkrétních příkladů (např. rituály provázející pád bavorského vévody Tassila či sebeponížení císaře Jindřicha IV.) dějiny této formy komunikace a spojuje ji s proměnami výkonu moci ve středověku. Zvolenou perspektivou vědomého konstruování rituálů a jejich kýženého účinku nabízí přesvědčivé vysvětlení jejich funkce. Prostřednictvím veřejných rituálů získávala společnost, založená na hierarchii důstojnosti, všechny informace, které byly nutné pro řádný výkon moci. Rituály nesly informaci o právech a povinnostech, také o aktuálním vzájemném vztahu jejich protagonistů a zprostředkovávaly stávající společenský řád. Tento inovativní přístup je nepostradatelný pro moderní chápání středověku.

Recenze

Jedná se o velice inspirující čtení. Autor představuje výsledky svého studia symbolické komunikace, především pak fenoménu rituálů, kterým dlouho nebyla věnována větší pozornost, ba naopak byly zcela na okraji zájmu. Před vydáním knihy v roce 2003 se rituálům věnovala pozornost „výhradně“ v souvislosti s investiturou církevních hodnostářů nebo korunovacemi králů a císařů. Málokdo si dokázal představit užší vztah mezi výkonem vlády a formami rituálů.
[…]
Kdo zná Althoffův originální text, tuší, že přeložit jeho stěžejní práci nebylo vůbec nic jednoduchého. Proto musíme vyzvednout skvělý překlad Jiřího Knapa, jemuž se podařilo zpřístupnit autorův text i těm zájemcům o středověk, kteří nevládnou němčinou. Uznání si ale jistě zaslouží i samotné nakladatelství Karolinum, které vydání Althoffovy „klasiky“ zařadilo do svého edičního plánu.
Marek Zágora (Stavitelé katedrál)

Různé rituály najdeme v našem každodenním životě i u zvířat. Například námluvy u mnoha ptáků vznikly z původně potravního chování: namlouvající jedinci si totiž náznakově nabízejí části rostlinné potravy typickými pohyby hlavy. Právě ale vyšla u nás asi první kniha, která zkoumá symbolickou moc a sílu rituálů ve středověké společnosti.
[…]
Gerd Althoff přiznává, že některé symbolické roviny středověkého jednání nám dnes zůstávají nesrozumitelné, ale celkově jeho kniha pomáhá k pochopení důležité dimenze tehdejšího jednání i myšlení. A přesvědčivě dokládá, že tehdejší rituály nebyly jen nějakými formalitami, ale, řečeno dnešním slovníkem, zásadními performativními akty.
Jan Lukavec (iLiteratura.cz)

Moc rituálů má ale i své problematické stránky. Zjednodušeně řečeno, Althoffovi bývá vytýkáno, že raně a vrcholně středověkou Evropu až příliš zritualizoval, že téměř každému způsobu jednání nadal rituální formu, aniž by ji ve skutečnosti to které jednání mělo. Tento limit je ale ve skutečnosti Althoffovou předností. Mnohé z nás totiž donutil přemýšlet, klást si otázky, kde rituální jednání končí a kdy je třeba mluvit o obyčejné, dobově nereflektované a neritualizované každodennosti. Ona hranice je přitom velmi křehká. Stejně tak ale Althoff svou prací zadal impulz rovněž k tomu, abychom mnohem hlouběji promýšleli, zda mezi západní a středovýchodní Evropou neexistovaly z hlediska reprezentace a ritualizace moci hluboko do středověku rozdíly, zda dané projevy rituálního jednání měly své pohanské kořeny, či zda byly naopak „výmyslem“ křesťanské společnosti a zda rituály samy o sobě vskutku požívaly oné magické a stmelující moci, jakou jim doboví středověcí pozorovatelé přisuzovali.
Jak vidno, Moc rituálů je knihou veskrze podnětnou a její kvalitní český překlad si zaslouží dík.
Martin Nodl (Souvislosti 3/2024, str. 208–209)

Nejnovější tituly v edici