AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 65 No 3 (2019), 133–152

Lex societatis vs. lex fori concursus v rakúskom medzinárodnom práve súkromnom

[Lex societatis vs. Lex fori concursus in Austrian Private International Law]

Dominik Králik

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2019.35
zveřejněno: 19. 09. 2019

Abstract

From the point of view of the international law of companies, Austria is a traditional continental type of legal culture in which the principle of residence is applied as the decisive criterion for determining the applicable company law. For the law of companies, the provisions of § 10 of the Austrian Private International Law Act are, as regards scope, conceived in the same way as the Czech Section 30 of the Private International Law Act. However, the Austrian lex societatis faces a much greater number of interpretation problems than its Czech “counter-party”. This is due to the interference with European Union law, which enshrines for society’s very important freedom of establishment. It was on the basis of the freedom of establishment argumentation that the SDEU’s extensive case-law was modified, which the Austrian lex societatis largely modified on the basis of the seat.

klíčová slova: Austrian Private International Law; International Business Law; Corporate Law

reference (22)

1. ADENSAMER, N. J. Ein neues Kollisionsrecht für Gesellschaften. Vien: Linde Verlag Ges.m.b.H, 2006.

2. ČERNÁ, S.- ŠTENGLOVÁ, I. - PELIKÁNOVÁ, I. a kol. Právo obchodních korporací. 1. vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2015.

3. ČERNÁ, S.: Ovlivnění jako nový klíčový pojem českého koncernového práva. Rekodifikace&Praxe, Praha: Sagit, 2014, č. 1.

4. ČERNÁ, S. Faktický koncern, ovládací smlouva a smlouva o převodu zisku. 2. rozšířené vyd. Praha: Linde, 2004.

5. ČERNÁ, S. Koncernové právo v Německu, Evropské unii a České republice. Praha: C.H. Beck, 1999.

6. EIDENMÜLLER. H. Gesellschaftsstatut und Insolvenzstatut. Rabels Zeitschrift (RabelsZ) 70, 2006. CrossRef

7. FAMA, E. F. - JENSEN, M. C. Agency Problems and Residual Claims. The Journal of Law & Economics. University of Chicago Press, 1983, vol. 26, issue 2. CrossRef

8. GERNER-BEUERLE, C. - MUCCIARELLI, F. - SCHUSTER, E. - SIEMS, M. The Private International Law of Companies in Europe. München: C. H. Beck, 2019. CrossRef

9. JACKSON, T. H. The logic and limits of bankruptcy law. Washington: Beard Books, 1986, s. 101.

10. KALLS, S. - NOVOTNY, CH. - SCHAUER. M. Österreichisches Gesellschaftsrecht. Wien: Manz, 2008.

11. KUČERA, Z. - PAUKNEROVÁ, M. - RŮŽIČKA, K. Mezinárodní právo soukromé. Praha: Aleš Čeněk, 2015.

12. LOKAJÍČEK. J. Doktrína Piercing the Corporate Veil neboli prolomení majetkové samostatnosti právnické osoby a její možnosti v českém obchodním právu. Právní rozhledy. Praha: C. H. Beck, 2011, č. 12.

13. LURGER, B. - MELCHER, M. Handbuch Internationales Privatrecht mit Hinweisen auf das Internationale Zivilverfahrensrecht. Wien: Verlag Österreich, 2017.

14. MITTERECKER, J. Grenzüberschreitende Sitzverlegungen. Wien: Verlag Österreich, 2015.

15. PAUKNEROVÁ, M. Společnosti v mezinárodním právu soukromém. Praha: Karolinum. 1998.

16. POLÁČEK, B. Právo mezinárodního obchodu. Praha: Wolters Kluwer, 2017.

17. RATKA, T. - RAUTER, R. - VÖLKL, C. Unternehmens- und Gesellschaftsrecht. Wien: Manz. 3. Auflage, 2017.

18. RAUSCHER, T. (Hrsg.) Europäisches Zivilprozess- und Kollisionsrecht: EuZPR/EuIPR : Kommentar. 4. Auflage. Köln: Otto Schmidt, 2016. CrossRef

19. RICHTER, T. Insolvenční právo. 2., doplněné a upravené vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2017.

20. SANDROCK, O. Die Konkretisierung der Überlagerungstheorie in einigen zentralen Einzelfragen - Ein Beitrag zum internationalen Gesellschaftsrecht. In: SANDROCK, O. (Hrsg.): Festschrift für Günther Beitzke zum 70. Geburtstag, Berlin, New York, 1979,

21. UNCITRAL Legislative Guide on Insolvency Law. New York: United Nations, 2005.

22. VERSCHRAEGEN, B. Internationales Privatrecht. Wien: Manz, 2012.

Creative Commons License
Lex societatis vs. lex fori concursus v rakúskom medzinárodnom práve súkromnom is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení