AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 64 No 1 (2018), 7–19

Daně jako nástroj fungování státu

[Taxes as an Instrument of State Functioning]

Marie Karfíková

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2017.33
zveřejněno: 26. 02. 2018

Abstract

The chosen topic is up-to-date from the point of view of constant discussions on the tax obligations of both physical and legal persons. Taxes are passed in the form of law by the Parliament of the Czech Republic but are also subject to decision-making of the Supreme Administrative Court and the Constitutional Court. Above all, they are also a scientific and pedagogical discipline at the Faculty of Law of the Charles University. In the current political, economic and social order of the society in which there is no planned economy, taxes are becoming more important in terms of their function as one of the few instruments influencing the whole economy and the standard of living of the population. The aim of my paper is to focus in detail on Article 11 (5) of the Charter of Fundamental Rights and Freedoms, especially in the context of its historical development and the current state of the decision-making of the Supreme Administrative Court and the Constitutional Court, in general, it is possible to talk about the judges’ “completion” of tax legislation. The framework for a deeper analysis is built upon the current concept of the rule of law and the concept of tax law as a branch of law in a broad sense (it does not include only taxes, but also other similar financial considerations). The text is accompanied by a historical explanation. Last but not least, I also deal with the future of tax laws. Finally, I try to evaluate the current tax legislation contained in the constitutional order of the Czech Republic.

klíčová slova: Charter of Fundamental Rights and Freedoms; tax law; budget; taxes; fees and other similar financial considerations

reference (26)

1. ANTOŠ, Marek: Dluhové brzdy ve střední Evropě: proč všichni nemluvíme německy? in Šimíček, Vojtěch. (ed.): Finanční ústava, Masarykova univerzita, Brno 2013.

2. BAKEŠ, Milan, Radim Boháč. Ústavní základy daňového práva in Šturma, P., Tomášek, M. et al.: Nové jevy v právu na počátku 21. století III, Proměny veřejného práva, Karolinum, Praha 2009.

3. BAKEŠ, Milan., Marie Karfíková, Petr Kotáb, Hana Marková a kol. Finanční právo. 6. upravené vydání. Praha: C.H.Beck. 2012.

4. BAXA, Josef in BAXA, Josef, Ondřej Dráb, Lenka Kaniová, Petr Lavický, Alena Schillerová, Karel Šimek, Marie Žišková. Daňový řád: komentář. Praha: Wolters Kluwer Česká republika, 2011.

5. BERGER, Wolfgang. Směrnice ES o dani z přidané hodnoty: praktický komentář. Praha: 1. VOX, 2010.

6. BOBEK, Michal in KMEC Jiří, David Kosař, Jan Kratochvíl, Michal Bobek: Evropská úmluva o lidských právech – komentář. Praha: C. H. Beck, 2012.

7. BOHÁČ, Radim, Ústavní základy daní, poplatků a jiných podobných peněžitých plnění, Praha: Daně a finance 1/2015.

8. BUJŇÁKOVÁ, Mária. a kol. Dane a ich právna úprava v Slovenskej republike v kontexte daňovej politiky EÚ. Košice: Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, 2015.

9. ENGLIŠ, Karel. Finanční věda, Praha, 1929.

10. FILIP, Jan. Ústavní právo. Brno: Masarykova univerzita, 1999. Edice učebnic Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

11. FREEDMAN, Judith. Interpreting Tax Statutes: Tax Avoidance and the Intention of Parliament, Law Quaterly Review, Vol. 123.

12. FUNK, Vilém. Naše berní právo. Základy právních předpisů o daních a veřejných dávkách, Praha: Knihovna Sborníků věd právních a státních, 1934.

13. GERLOCH, Aleš, Pavel Maršálek. Zákon v kontinentálním právu, Eurolex Bohemia, Praha 2005.

14. KAIZL, Josef. Finanční věda, Praha, 1892.

15. KEYNES, John Maynard. The General Theory od Employment, Interest and Money 1936.

16. KOHAJDA, Michael. Daňový charakter některých poplatků. In Pocta Prof. JUDr. Milanu Bakešovi, DrSc., k 70. narozeninám. Praha: Leges, s.r.o., 2009.

17. KOHAJDA, Michael. Zákaz zneužití práva v daňovém právu a judikatuře České republiky. In: Luboš Tichý, Solange Maslowski, Tomáš Troup (eds.). Zneužití práva. Praha: Centrum právní komparatistiky Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, 2016.

18. KÜHN, Zdeněk. Aplikace práva ve složitých případech: k úloze právních principů v judikatuře. Praha: Karolinum, 2002.

19. KYSELA, Jan. Zákonodárství bez parlamentů: delegace a substituce zákonodárné pravomoci. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta v nakl. IFEC, Beroun, 2006.

20. MELZER, Filip. Metodologie nalézání práva: úvod do právní argumentace. 2. vyd. V Praze: C.H. Beck, 2011.

21. PAVLÍČEK, Václav a kol. Ústava a ústavní řád České republiky, 2. Díl Práva a svobody, 2. doplněné a podstatně rozšířené vydání, Praha: Linde, 2002.

22. PIPES, Richard. Property and |Freedom. New York: Vintage Books, A. Division of Ramdom House, 1999.

23. SMITH, Adam. Pojednání o podstatě a původu bohatství národů I (Am Inquiry into the Nature and the Causes of the Welth of Nations; ekonomická historická studie, Praha, Státní nakladatelství politické literatury 1958).

24. SVATOŇ Jan. Vládní orgán moderního státu, Doplněk, Brno, 1997.

25. WINTR, Jan. Metody a zásady interpretace práva. Praha: Auditorium, 2013.

26. ZUBAĽOVÁ, Alena. a kol. Daňové teorie a ich využitie v praxi. Bratislava: Iura Edition, spol. s r.o., 2008.

Creative Commons License
Daně jako nástroj fungování státu is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení