Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 63 No 4 (2017), 159–174
Ústavní rámec zajišťování bezpečnosti České republiky – zhodnocení současného stavu a úvahy de lege ferenda
[The Constitutional Frame of Ensuring of the Security in the Czech Republic – An Evaluation of the Current State and a Reflection of Possible Changes]
Jan Kudrna
DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2017.29
zveřejněno: 20. 12. 2017
Abstract
The presented article is dedicated to the constitutional regulation of the security issues in the Czech Republic. The article focuses especially on the art. 43 of the Czech Republic Constitution. It analyses the applicability of the sections, which were not applied yet, and real appli- cation of the sections, which are applied regularly as well. Firstly the issue of declaring the state of war is described, with the stress on problems which could appear in case of emergency under pressure of lacking time or attack on the Czech Republic. Later there is described the issue of sending armed forces of the Czech Republic abroad, especially with the obligation to the NATO and its VJTF forces. Special attention is given to the constitutional regulation of the flights of foreign armed forces over the territory of the Czech Republic and their authori- sation. This procedure is in fact inapplicable, as is evident from analysis of the practice. The article deals also with a hypothetic issue of establishing foreign military base at the territory of the Czech Republic and its authorisation. In every above mentioned area there is proposed also possible legal solution de lege ferenda.
klíčová slova: ústava, Česká republika, bezpečnost, NATO, VJTF, přelety, průjezdy, ozbrojené síly
reference (8)
1. <bez popisu>
2. Brzeziński M. Stany nadzwyczajne w polskich konstytucjach. Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 2007.
3. GARLICKI, L. Polskie prawo konstytucyjne (zarys wykładu). Warszawa: Liber, 2000. Vydání 4.
4. Hřebejk, J. Válečný stav. In PAVLÍČEK, V., JIRÁSKOVÁ, V. (eds.) Bezpečnost České republiky a potřeba ústavních změn. Praha: UK Právnická fakulta, 2004.
5. Jirásek, J. Vyhlašování mimořádných stavů. In PAVLÍČEK, V., JIRÁSKOVÁ, V. (eds.) Bezpečnost České republiky a potřeba ústavních změn. Praha: UK Právnická fakulta, 2004.
6. KUDRNA, J. K některým otázkám interpretace čl. 43 Ústavy. In: JIRÁSKOVÁ V. (ed.) Interpretace Ústavy České republiky a Ústavy Slovenské republiky (Evropeizace ústavních systémů). Praha: UK Právnická fakulta, 2007.
7. RAMRAJ, V. V.– Thiruvengadam, A. K. (eds.) Emergency Powers in Asia: Exploring the Limits of Legality. Cambridge: Cambridge University Press, 2009. CrossRef
8. Shaw, M. N. International Law. Cambridge: Cambridge University Press, 2008. CrossRef
Ústavní rámec zajišťování bezpečnosti České republiky – zhodnocení současného stavu a úvahy de lege ferenda is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478