AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 62 No 3 (2016), 125–134

Příprava zákona o podpoře rozvoje cestovního ruchu a jeho význam v kontextu politiky cestovního ruchu v České republice

[Preparation of Tourism Act Development Support and its Importance in Context of the Tourism Policy in the Czech Republic]

Radek Chaloupka

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2016.41
zveřejněno: 13. 10. 2016

Abstract

Complex tourism regulation in the form of a special act is a problem discussed in the Czech Republic for many years. The reason is current tourism regulation which from the view of implementing tourism policy poses a risk to the state that no systemic framework is formed which has high potential of causing wastefulness, ineffectiveness and uselessness of public expenditure. Key problem are vaguely adjusted competences on the level of state administration and autonomous regions that limit implementation of principles of destination management and tourism policy as the part of economic policy of the Czech Republic. Such situation prevents better use of tourism potential regardless of increasing importance of tourism for economy, in relation to developed foreign destinations, it also leads to loss in its competitiveness. Only dealing with the basic problems can result in change of current situation. Adjustment of current tourism legislation is not sufficient solution. It means to set up a whole new tourism regulation that creates systemic framework for implementing tourism policy. For those reasons the complex tourism regulation is broadly discussed as the systemic solution. Defence of the new regulation as the norm of administrative law with the linkages to the private law that is being seriously prepared since 2010, is in current situation of public sector very difficult. Insufficient support of argumentation, overall low political support and divided attitude of stakeholders of the companies within the area of tourism (both public and private) led to temporary non-approval with the draft law and which has led to suspention of its processing.

klíčová slova: tourism; tourism policy; Tourism act development support; public administration;destination management

reference (9)

1. BIEGER, T. Management von Destinationen und Tourismus Organisationen. München, 2006

2. FREYER, W. Tourismus – Einführung in die Fremdenverkehrsökonomie. München, 2005

3. GÚČIK, M. Cestovný ruch: politika a ekonómia. Banská Bystrica, 2011.

4. HOLEŠINSKÁ, A. Destinační management jako nástroj regionální politiky cestovního ruchu. Doktorská disertační práce. Brno: Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta, 2010

5. METELKOVÁ, P. Pragmatická politika cestovního ruchu na příkladu Švýcarska. In IX. Mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Brno, 2006, od s. 221–228

6. PÁSKOVÁ, M., ZELENKA, J. Výkladový slovník cestovního ruchu. 2. vydání. Praha: Linde Praha, 2012

7. PETRÁŠ, R. Právo a cestovní ruch. Praha: Univerzita Jana Amose Komenského v Praze, 2013

8. PLZÁKOVÁ, L., STUDNIČKA, P., VRCHOTOVÁ, M. Organizace cestovního ruchu v krajích a turistických regionech České republiky: Praha, 2012

9. ŠAUER, M. Podpora cestovního ruchu z veřejných financí. Doktorská disertační práce. Brno: Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta, 2008

Creative Commons License
Příprava zákona o podpoře rozvoje cestovního ruchu a jeho význam v kontextu politiky cestovního ruchu v České republice is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení