Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 61 No 2 (2015), 256–266
Opłata zastępcza jako instrument wsparcia energetyki odnawialnej i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego
[The Substitute Fee as an Instrument Supporting Renewable Energy Sources and Ensuring Energy Security]
Gabriel Radecki
zveřejněno: 19. 08. 2015
Abstract
The Polish support scheme promoting renewable energy sources and in result also energy security consist mainly in mechanism of green certificates, called in article 9e of the Act of 10 April 1997 – The Energy Law (Journal of Law of 2012, item 1059 as amended) certificates of origin. The certificates confirm the origin of energy as generated at renewable energy source. The property rights arising from certificates are transferable and constitute an exchangeable commodity. The certificates are issued by the Chairman of Energy Regulatory Office, a central body of state administration responsible for regulation in energy. The Chairman redeems the certificates by means of decision too. Article 9a (1) of the Energy Law provides for the obligation of some subjects, especially energy enterprises, to acquire the certificate of origin and present it to the Chairman of Energy Regulatory Office for redemption or pay a substitute fee. The substitute fee is therefore the alternative way of fulfillment of the obligation connected with the certificates. However when the obligation is not observed, the other pecuniary sum (amount due) must be paid – a financial administrative penalty imposed by The Chairman of Energy Regulation Office by means of decision, accordingly to article 56 (1a) of the Energy Law. The minimal amount of this penalty depends on the amount of due substitute fee, so the amount of the fee is established or verified in administrative procedure concerning other financial instrument. In a consequence the substitute fee makes the support scheme too complicated and ineffective.
klíčová slova: renewable energy source; energy security; green certificates; substitute fee; environmental fees; financial administrative penalty rozwoj odnawialnych źródeł energii; bezpieczeństwo energetyczne; opłata zastępcza; kara pieniężna; formuła zielonych certyfikatów
Opłata zastępcza jako instrument wsparcia energetyki odnawialnej i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478