AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 60 No 1 (2014), 27–41

Krize hodnot okcidentální kultury v postmoderní společnosti

Ivan Mucha, Tomáš Havel

zveřejněno: 28. 01. 2015

Abstract

The Crisis of the Values of Occidental Culture in Postmodern Society This article deals with a critical analysis of postmodern occidental society. Modern civilization in the late 19th century found itself in a state of anomie, a loss of a unified system of values when universal ethical rules and standards cease to apply. This process gradually led to the current situation where the values of Western civilization are in state of crisis. Metaphysical questioning about the meaning of life has completely disappeared; the society focuses exclusively on pragmatic issues related to its material existence. Previously we asked under the influence of religion why? and we expected a qualitative response, but today we ask how? and we content ourselves with a purely descriptive answer. Occidental society is individualistic – the transformation of the notion of duty is also related to this matter. In Western culture a duty is perceived only as a duty of an individual to himself. A key influence on the development and thinking of Euro-American society has been planetary tech-science. We are a society that puts emphasis on technical and technological progress and therefore we are de facto governed by an illegitimized power of technology. We are also a society that lives for the present time and thinks too less about the future – we think about it only if a huge environmental disaster endangers the survival of our living space. We live in the era of material surplus, we are a consumer society. However, the question remains whether non-Euro-American cultures will move in the same direction as the occidental culture or whether they will take a peculiar path (if at all possible) and what will this journey be like. It is likely that the masses, which have activated themselves in the recent years in Islamic world, will follow a different logic than the one with are familiar with from the Europeans and Americans.

klíčová slova: anomie; occidental culture; postmodern society okcidentální kultura; postmoderní společnost

Creative Commons License
Krize hodnot okcidentální kultury v postmoderní společnosti is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení