Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 59 No 4 (2013), 125–141
Přijetí euronovely a lisabonské novely jednacího řádu Poslanecké Sněmovny (zdroje, okolnosti a základní obsah integračních ustanovení)
Jindřiška Syllová
zveřejněno: 29. 01. 2015
Abstract
Adoption of the Euro-amendment and Lisbon-amendment of the Rules of Procedure of the Chamber of Deputies (Sources, Circumstances and Basic Content of the Provisions on Integration) European Affairs Committee of the Czech Chamber of Deputies focused its activities during the period from entry into the EU on the debates of secondary legislative documents, including preliminary or non-binding papers and on the overall EU policy. The similar practice in all the national parliaments dispersed into various objections to drafts, which could not be united and validly reflected in the EU institutions. After the Lisbon, national parliaments may unite on the objection of subsidiarity. All national parliaments have the power to turn to the EU institutions with their view that a legislative proposal contravenes the principle of subsidiarity. The (so called Lisbon) amendment of the Rules of Procedure of the Czech Chamber of Deputies adopted the specific procedure for the adoption of a “reasoned opinion” on subsidiarity. The opinion must be accepted by the plenary, or by the committee (if the draft does not go to the plenary). Other parts of the Rules of Procedure amendment include other procedures, provided by the Protocol of subsidiarity. The most important part of the amendment was the implementation of procedures according to “evolutionary clauses”. Similar as according to the British Act the Czech Chamber of Deputies (and also the Senate) must give explicit prior consent of evolutionary clauses, simplified revision procedures, and in addition, the flexibility clause.
klíčová slova: simplified revision; flexibility clause; reasoned opinion; evolutionary clause zjednodušená změna; ustanovení o flexibilitě; odůvodněné stanovisko; ustanovení o budoucí změně
Přijetí euronovely a lisabonské novely jednacího řádu Poslanecké Sněmovny (zdroje, okolnosti a základní obsah integračních ustanovení) is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478