AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 57 No 4 (2011), 165–172

Nominace kandidátů na funkci prezidenta republiky, pasivní volební právo a volební systém prezidenta republiky ve vybraných státech Evropské unie

[Nomination of Candidates for the Function of President of the Republic, Right to Be Elected and Election System in Selected Countries of the European Union]

Jiří Hřebejk

zveřejněno: 04. 02. 2015

Abstract

Nomination of Candidates for the Function of President of the Republic, Right to Be Elected and Election System in Selected Countries of the European Union As of beginning of 2012, 12 states (excluding the Czech Republic) out of 27 EU Member States elect the president of the republic directly. In 8 states (including the Czech Republic), the president of the republic is elected in the indirect way; 7 states are monarchies in which the head of state is not regularly elected. The Czech Republic should become another state with the direct election of the president of the republic from 1 October 2012 because the Chamber of Deputies and the Senate approved the relavant amendment to the Constitution of the Czech Republic (in December 2011 and February 2012 respectively). The constitutional change, i.e. the passing from the traditional indirect election of the president of the republic to the direct election, is a novelty in the Czech Republic and as such may encounter “childhood ilnesses”. On the other hand, direct elections do take place in the Czech Republic and have been tried out several times. It is possible to make use of the existing legal regulation and take advantage of the factual experience. This claim is supported by the fact that the approved method of the direct election of the president of the republic to some extent copies the election model according to which senators are elected in the Czech Republic every two years since 1996. It is based on the majority electoral system with the possibility of two round election. The paper explores the method of nominating candidates in a comparative way and points out that the requirement of submitting a petition signed by at least 50,000 citizens, imposed by the constitutional amendment, is the second strictest in EU Member States (after Poland). In addition, a comparative table in the paper deals with constitutional requirements for passive suffrage in EU Member States and their electoral systems and accentuates relevant passages of constitutional texts in these states concerning the direct election of the president of the republic.

klíčová slova: president; direct elections; condititions; constitution; European Union prezident; přímá volba; podmínky; ústava; Evropská unie

Creative Commons License
Nominace kandidátů na funkci prezidenta republiky, pasivní volební právo a volební systém prezidenta republiky ve vybraných státech Evropské unie is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení