AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 57 No 1 (2011), 7–23

Nový katalog pravomocí EU jako výsledek neutralizace národního práva právem unijním

[New Catalogue of EU Competencies as a Result of Neutralization of National Law through Union Law]

Michal Tomášek

zveřejněno: 04. 02. 2015

Abstract

New Catalogue of EU Competencies as a Result of Neutralization of National Law through Union Law New catalogue of EU competencies as provided from in the articles 4–6 of the Treaty is a result of a long development influenced as well by case-law of the European Court of Justice. The article is dealing with complementary competencies of the EU some of which resulted from “neutralization” of national law by the European law. Medical care is used as one of principle examples of such a process. Medical care is one of the competencies solely administers by the Member States. Nevertheless none of such competencies can be performed be the Member States to detriment of EU Single Market. Medical care provided to EU citizen potentially concerns important elements of EU Single Market such as free movement of goods, free movement of persons or free movement of services. In such areas, the European Court of Justice established basic rules for medical goods services and labour to fulfil the provisions of the EC Treaty concerning both medical care and basic Single Market freedoms. Medical care is organised mostly through public social security systems. A crucial question is to which extend such systems could cover medical care in other Member States. European Court of Justice quite recently came to a general conclusion that a previous consent of national social security authorities can be demanded only in cases of hospital medical treatment. Non-hospital treatment can not subvert national social security systems. Expenses should be covered according to national rules to the amount provided by such national rules. An important issue is a dimension of basic rights and freedoms. A draft of Treaty establishing a constitution for Europe provides for a wide range of basic rights and freedoms in the area of medical care such as rights of patient. The latter has a lot of common features with the general category of “consumer” in European law. Nevertheless neither EC legislature nor EC jurisprudence has established detailed rules for patient as a special type of “consumer”.

klíčová slova: Lisbon Treaty; European Court of Justice; EU competencies; medical care Lisabonská smlouva; Soudní dvůr EU; pravomoci EU; lékařská péče

Creative Commons License
Nový katalog pravomocí EU jako výsledek neutralizace národního práva právem unijním is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení