AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.

V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.

Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

AUC IURIDICA, Vol 49 No 1 (2003), 229–237

Nájemní smlouva – quo vadis?

[Lease Contract – Quo Vadis?]

Josef Salač

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.181
zveřejněno: 13. 02. 2025

Abstract

As considered from both historical and modem perspectives, the institute of the lease contract appears to be irreplaceable within the ambit of civil law. Newly prepared codification of the Civil Code should regulate not only the simple lease (e. g. of premises) but also the lease of agricultural land where proceeds are kept by the lessee. The lease contract should be provided for in one title of the Code, which should be subdivided into general and special parts. The latter should subsume individual types of lease, such as the lease of residential premises, non residential lease, the lease of business, etc. Thus, the existing fragmentation of the topic, where some provisions are contained in the Civil Code, some in the Commercial Code, others in the special act regulating leases and subleases of non-residential premises, should be removed. The whole issue should return within the scope of private law, and anomalies should be eliminated, such as the compulsory sanctioning of the notice of termination of the lease by court, extremely liberal provisions for a leased fiat to pass on to another person, the state control and regulation of rent with respect to some flats, etc. New codification should also reflect the European law in this field. One example may be mentioned in this context, namely the existing institute of time-sharing. Both the lessor and lessee should enjoy legal protection which may not be to the prejudice of the other party. The freedom of contract should be considered the most significant principle. In conclusion, it should be noted with regret that the well-established Austrian General Civil Code ceased to apply in Czechoslovakia in 1950, having been the source of Czech law between 1811 and 1950, and has never been re-installed although it is still in full operation in Austria.

Creative Commons License
Nájemní smlouva – quo vadis? is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení