Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 45 No 1 (1999), 125–130
Státnost druhé republiky a její tvůrci
[Statehood of the Second Republic and Its Creators]
Jan Rataj
DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.287
zveřejněno: 31. 03. 2020
Abstract
Doc. PhDr. Jan Rataj, CSc., of the Faculty of International Relations, University of Economics, presented an article called “Statehood of the Second Republic and Its Creators”. He is not confined only or mainly to the international position of the “Second Republic” and the relations of curtailed Czecho-Slovakia to Germany in particular. For him the Second Republic is not only a victim of inevitably following stage of pressure from outside. He deals mainly with the placement of powers and working of streams in domestic policy of state and he discusses the internal situation of a curtailed Czecho-Slovakia. He does not pay much attention to what was going on in Slovakia after Munich. He concentrates first of all on the people, directions and streams of the Czech-Moravian scene, for which Munich was either simply victory or at least sufficient satisfaction, a proof showing that they “had always been right in their scepticism to Czechoslovak statehood in general and to Masaryk’s idea of a democratic state in particular”. The author deals with various bearers of these ideas, various – as he calls them – winners in “autumn revolution”. And again, he does not high light the role of Czech fascists, who were later for six years trying to persuade the invaders that they would be more reliable and ardent collaborators than the protectorate government and official administration. The author deals mostly with bearers of the idea of so-called “Saint Wenceslas statehood”. This idea, to which the Second Republic gave birth, was abused by the invaders for the final solution of the Czech Question. The author illustrates this fact by a quotation of Adolf Hitler, who says: “Hácha must be presented as one of the greatest men of the world, if he leaves a testament for Czechs, that will mean their end. His name must be pronounced together with the name of King Wenceslas, so that any coward can refer to him. His successor? Not a real man! We will always get along with cowards more easily than with brave men. Best we will do Czechs in if we influence them through that kind of people, without a break and for a long period of time.” (A. Hitler, Monologues in the Leader’s Main Seat 1941–1944, ed. J. Hrbek, Prague, 1995, p. 186.)
Státnost druhé republiky a její tvůrci is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478