Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 42 No 1 (1996), 109–114
Ústavní problémy svobody projevu
[Constitutional Problems of the Freedom of Expression in the Bill of Fundamental Rights and Freedoms]
Václav Pavlíček
DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.217
zveřejněno: 31. 03. 2020
Abstract
Freedom of Expression – being the political right defined in the article n. 17 of the Bill of Fundamental Rights and Freedoms, is closely tied with the right for information. It may be a matter of disputes if it is a correct regulation, nevertheless it binds the state to protect this right. It is not the only article regulating the freedom of expression because the article n. 16 protects the freedom of everyone to practice his religion or beliefs. On the other hand, we can hardly accept the judgment of the Constitutional Court which finds the (petiční právo) to be just one aspect of the freedom of expression, because its purpose is to demand something and it is limited also by other reasons than just the freedom of expression. Taken from the perspective of negative role of the state, the bill prohibits the censorship. It, however, enables to pass the law restricting the freedom of expression and the right for information, if it is necessary for the protection of rights and freedoms of the others, the state security, public health and morality: Listed and protected values are not further specified. It lies in the power of legislation. According to n. 10 of the Constitution, international treaties on human rights have a bigger legal force than laws – among them International Treaty on Human and Political Rights and European Convention on the Protection of Human Rights. Both these documents stress that the freedom of expression is connected with particular duties and responsibility. The protection of rights and freedoms of the others is a legal limit for the freedom of expression as included in the Bill. Penal and Civil Codes also involve these limits. We can find these limits in the jurisdiction of the European Court for Human Rights. The freedom of expression has an important role in democracies, especially in conditions when there is a monopoly of media like TV. We can point to the “Berlusconi effect” during the parliamentary elections in Italy. States must, therefore, put limits in the sphere of public and private media, especially in cases of the propaganda of violence and intolerance. Human rights are not majority rights, but minority rights. The goal of rights and freedoms is a protection of democracy.
Ústavní problémy svobody projevu is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478