Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.
Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině.
AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete zde.
Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Průběh recenzního řízení).
Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku e. č. MK E 18585.
V r. 2021 byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze Scopus. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze Scopus si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.
AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný. Domovská stránka časopisu AUCI je na webových stránkách Nakladatelství Karolinum.
Časopis AUCI využívá licenci Creative Commons: CC BY 4.0.
Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.
AUC IURIDICA, Vol 37 No 2 (1991), 3–18
Politické kluby a společnosti ve Francii za Velké francouzské buržoazní revoluce
[Political Clubs and Societies During the French Revolution]
Stanislav Balík
DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2025.373
zveřejněno: 20. 03. 2025
Abstract
In the course of the French Revolution revolutionary clubs and societies were subjected to a complicated development during which their position, their goals and importance was modified. As unrestraintly built organisms they reflected in the first years of the Revolution – we may say – a certain political pluralism. On the whole they became an effective instrument of the Revolution and they helped revolutionary forces not only to conquer the king and to the formation of the Republic but even to further the development of the Revolution. Under the Girondists and Jacobins their position and goals changed. It is mainly so because they more or less integrated with administrative organs or they even took over their function and tasks. At this time, when the people’s societies and clubs cease to be spontaneous organisms and change into more or less directed organs and instruments of the revolutionary government, certain hidden negative factors start to work. They are the oppression of the political pluralism and its substitution by one movement or as we would say today by the rule of one party, the decline of the spontaneous people’s activity and independence, the gradual “sclerotization” of structures and methods, that are becoming more and more formal etc. These negative factors, together with the consequences of the fights among fractions in the Jacobin movement naturally lead to a significant narrowing and weakening of the social basis not only of the Jacobin movement and of the revolutionary people’s societies but of the Revolution as a whole, resulted in a crisis of the trust and of the weakening of the activity of the people’s societies. This all opened the way to the coup d’état of 9 Thermidor. After this upheaval the activity of the Jacobin club was forbidden, the people’s societies were gradually encroached and forbidden even if some of them after their prohibition worked illegally. The attitude of the Directory to clubs and societies was not explicit. To a certain extent it depended on the specific situation, whether the Directory was endangered from the right or from the left.
Politické kluby a společnosti ve Francii za Velké francouzské buržoazní revoluce is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478