AUC IURIDICA
Etický kodex časopisu Acta Universitatis Carolinae Iuridica
Časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica – Charles University Law Review (AUCI) publikuje vědecké články, jejichž vysoká kvalita je zajištěna anonymním recenzním řízením. Redakce proto dbá na to, aby recenzní řízení a posuzování rukopisů bylo důkladné, objektivní a spravedlivé.
Tento etický kodex popisuje zásady etického chování všech účastníků recenzního řízení a posuzování rukopisu. Autoři, redaktoři a recenzenti jsou povinni řídit se pravidly uvedenými v tomto etickém kodexu. Autoři a recenzenti by se měli řídit pokyny ze strany redakce časopisu AUCI a Nakladatelství Karolinum.
Autoři
Každý rukopis předložený k odbornému posouzení časopisem AUCI musí být původní autorské dílo. Rukopis nesmí být již dříve publikován nebo přijat k publikaci v jiném časopisu či nakladatelství. Výjimky z pravidla „původnosti“ platí pro následující díla: 1) konferenční příspěvky publikované na příslušné webové stránce konference; 2) příspěvky zčásti publikované v rámci magisterské, rigorózní, disertační a habilitační práce, přičemž tato skutečnost musí být redakci předem autorem oznámena. Autor nesmí časopisu AUCI poslat k posouzení rukopis, který je předmětem posouzení jiným časopisem, anebo jinému časopisu poslat rukopis, který je v daný okamžik posuzován v časopise AUCI. Rukopis dodaný do redakce časopisu AUCI rovněž nesmí být zároveň zaslán ke zveřejnění ani jako monografie nebo její část či jako příspěvek do (konferenčního) sborníku.
Rukopis nesmí obsahovat plagiátorství, falšování, výmysly nebo závažná opomenutí. Autoři jsou povinni odkazovat na díla ostatních autorů, pokud je citují v doslovném znění či parafrázují jejich myšlenky. V případě plagiátorství nebo autoplagiátorství (opakované publikace vlastních děl) bude rukopis odmítnut.
Autoplagiátorství (duplicitní publikace vlastního díla) je v zásadě nepřípustné. Čerpá-li rukopis z jiné autorovy práce, která již byla publikována, je v tisku nebo je posuzována k publikaci, musí autor na tuto práci odkazovat.
Autor zajistí, aby jeho rukopis neporušoval autorské právo. V případě, že autor používá cizí díla (grafika, tabulky), jejichž použití vyžaduje souhlas jejich autora, zajistí potřebná oprávnění před odesláním příspěvku.
Autorství by mělo náležet pouze osobám, které významně přispěly ke koncepci, podobě nebo provedení předkládaného článku. Autor komunikující s redakcí (corresponding author) je zodpovědný za to, že jsou v rukopisu uvedeni všichni spoluautoři, a že zde naopak nebudou uvedené osoby, kterým spoluautorství nenáleží. Rovněž zajistí, aby všichni spoluautoři schválili finální verzi textu a souhlasili s předložením této verze k publikaci. Všichni spoluautoři musí být jednoznačně uvedeni u rukopisu v okamžiku jeho předložení redakci.
Autor je povinen uvést v rukopise jakékoli finanční nebo jiné střety zájmů, které by mohly ovlivnit výsledky uvedené v rukopise nebo jejich interpretaci. Musí být zveřejněny veškeré zdroje finanční podpory.
Autor musí dodržovat citační etiku, řídit se pravidly pro citace zdrojů a uvádět veškeré použité zdroje, včetně řádného vyznačení sekundárních citací.
Redaktoři
Redaktoři (členové redakční rady) si zachovávají svoji nezávislost. Nezneužívají svého postavení a k autorům přistupují objektivně, diskrétně, konstruktivně a nestranně. Posuzují rukopisy pouze na základě jejich odborných kvalit, přičemž se opírají o recenzní posudky. Redaktoři by měli předcházet případnému střetu zájmů autorů a recenzentů. Redakce usiluje o teoretickou a metodologickou pluralitu, zároveň však očekává, že rukopisy budou mít odpovídající odbornou úroveň a že budou přínosné a přístupné pro čtenáře. V případě prokázaného vědeckého pochybení, podvodného publikování nebo plagiátorství podniknou redaktoři kroky nezbytné k vyjasnění situace a opravě. Redaktoři nezařadí do časopisu AUCI rukopis, u kterého je podezření, že není originální, resp. v něm bylo užito plagiátorství.
Redakce neposkytuje příspěvek a informace, které se jej týkají, včetně recenzních posudků, nikomu jinému než recenzentům, autorům, spoluautorům či členům redakční rady, přitom vždy zachovává anonymitu autorů a recenzentů.
Odpovědnost za přijetí nebo odmítnutí rukopisů nese redakce, která respektuje doporučení recenzentů. Redakce zpětně informuje recenzenty o výsledcích recenzního řízení a o konečném rozhodnutí o přijetí nebo odmítnutí rukopisu.
Recenzenti
Recenzenti jsou zpravidla dva renomovaní experti v daném oboru, kteří však nejsou ze stejného pracoviště jako autor posuzovaného příspěvku.
Recenzenti musí odmítnout vypracování posudku na rukopis, o němž se domnívají, že v němž mají skutečný nebo potenciální střet zájmů. V případě pochybností, zda jde o střet zájmů, recenzenti informují o této skutečnosti redakci. Chráněné informace nebo myšlenky získané v rámci recenzního řízení jsou považovány za důvěrné a nesmí jich být zneužito pro osobní užitek. Recenzenti musí důsledně dodržovat anonymitu recenzního řízení (double blind peer review).
Recenzenti hodnotí rukopisy nezaujatě, objektivně, spravedlivě a profesionálně. Recenzenti jsou k autorovi upřímní, pokud mají pochybnosti o kvalitě rukopisu, ovšem bez osobních výpadů vůči autorovi. Od recenzentů se očekává, že své doporučení redakci adekvátně odůvodní a že poskytnou autorovi odpovídající množství komentářů a případně i doporučení. Recenzenti vypracovávají posudek včas podle dohodnutého termínu, zpravidla do 14 dnů.
---
Etika časopisu AUCI je primárně založena na Etickém kodexu Výboru pro etiku publikace / Committee on Publication Ethics (COPE), který je dostupný na: https://publicationethics.org (Guide for new researchers: https://publicationethics.org/files/2003pdf12_0.pdf; COPE Ethical Guidelines for Peer Reviewers: https://publicationethics.org/resources/guidelines-new/cope-ethical-guidelines-peer-reviewers; COPE’s Best Practice Guidelines for Journal Editors: https://publicationethics.org/files/u2/Best_Practice.pdf).