tištěná kniha
Encyklopedie Jiřího Suchého - 1. Povídky A-Ž

Encyklopedie Jiřího Suchého - 1. Povídky A-Ž

Suchý, Jiří

témata: beletrie

vázaná, 256 str., 1. vydání
vydáno: září 1999
ISBN:
doporučená cena: 250 Kč

E-shop

Anotace

Úvodní svazek Encyklopedie Jiřího Suchého shrnuje veškerou Suchého povídkovou tvorbu porůznu se objevující od konce 50. let. Mimo jiné obsahuje povídky z kultovní knihy Sto povídek aneb nesplněný plán, která v roce 1966 zahájila slavnou edici HU+SA nakladatelství Československý spisovatel nebo z další povídkové knihy J. Suchého z roku 1991 Proč mají v zoologické zahradě klokana. Pro souborné vydání autor poskytl i povídky doposud nepublikované a všechny povídky zároveň nově aktualizoval. Kniha vyšla u příležitosti 40. výročí vzniku divadla Semafor.

Recenze

O Seifertovu cenu se letos podělí autoři Jiří Suchý a Michal Ajvaz
Básník, textař, prozaik, autor divadelních her a pásem Jiří Suchý (1931) byl oceněn za dlouholetou tvorbu napříč uměleckými oblastmi, shrnutou do dvacetisvazkové Encyklopedie Jiřího Suchého. Od roku 1999, kdy divadlo Semafor slavilo 40. výročí svého vzniku, vydávají Suchého spisy nakladatelství Karolinum a Pražská imaginace. První díl obsáhl povídky, druhý nezpívanou poezii, dalších pět knih je věnováno písničkám. Následovalo osm titulů scénických textů, dvě knihy filmových scénářů a námětů, další dva svazky se zabývají dílem pro televizi a rozhlas. V současnosti je tedy na trhu devatenáct knih, závěrečná by měla vyjít v nejbližších dnech.
Čtenář ve spisech najde texty proslulé stejně jako dosud nepublikované či nově upravované. Například kniha z televizní tvorby přináší i neuskutečněné scénáře a také několik nedochovaných, které autor speciálně pro toto vydání znovu napsal podle videozáznamů.
Alice Horáčková (MF Dnes, 23. 9. 2005, str. 07)