e-kniha
Vendulka

Vendulka

Flight to Freedom

Kundra, Ondřej

témata: historie – 20. století, fotografie a film, judaistika

e-kniha, 1. vydání
překlad: Turner, Gerald
vydáno: únor 2021
ISBN: 978-80-246-4654-1
formáty e-knihy PDF, epub, mobi
doporučená cena: 220 Kč

E-shop

Anotace

V březnu roku 1943 pořídil úspěšný avantgardní fotograf Jan Lukas momentku dvanáctileté Vendulky Voglové. Lukas se jako přítel rodiny Voglů přišel rozloučit před jejich odchodem z Prahy do koncentračního tábora. Dobře věděl, že pokud by nacisté objevili autora fotografie, mohl by v táboře skončit i on sám. Snímek se nakonec stal symbolem holokaustu, fotografie je vystavena v památníku holocaustu v Yad Vashem v Izraeli. O sedmdesát let později investigativní žurnalista Ondřej Kundra vypátral, že Vendulka Voglová zázrakem přežila Terezín, Osvětim i Christianstadt a žije ve Spojených státech. Přesvědčil ji, aby vyprávěla neobyčejný příběh Lukasovy fotografie – příběh o tom, jak přežila, o svém pozdějším rozhodnutí prchnout před komunistickým režimem do Ameriky a o jejím celoživotním přátelství s Lukasem a jeho rodinou. Fascinující příběh Vendulky Voglové, Lukasovy působivé snímky a neméně pozoruhodný životní osud vytvářejí svědectví o hrůzách totalitních režimů a spásném kouzlu přátelství.

Recenze

“Through one legendary, tragic photograph, as through a prism, Kundra skillfully captures three great stories: the Holocaust, which feels like you hear about it for the first time as it is told through the eyes of a child; totalitarian Communism; and, what makes this book utterly original, the history of 20th century photography. It’s this multi-dimensional approach that makes this more than just an excellent piece of reporting and history, but a narrative achievement in itself that would make Kundra’s compatriot Kundera proud.”
– Peter Pomerantsev, journalist and author of Nothing Is True and Everything Is Possible

“Ondřej Kundra’s book is a must read for anyone interested in the Holocaust. He investigates and illuminates a fascinating piece of hidden history— the story behind an extraordinary and poignant photograph which exemplifies the tragedy that engulfed millions.”
– Edward Lucas, vice-president of the Center for European Policy Analysis and columnist for The Times

“Vendulka is a unique book of photographs and text, inspired by a haunting portrait of 12-year-old Vendulka Vogl, a Jewish girl in Prague on the eve of her family’s deportation in 1943. The photo was taken by a family friend, the young non-Jewish photojournalist Jan Lukas, who hid the negative for the duration of World War II as he pursued his career. Concise and unsentimental, Vendulka is a document as well as a visual and literary treat.”
– Helen Epstein, journalist and author of Children of the Holocaust

“In this elegant short book, Ondřej Kundra has told the story of Czechoslovakia– really the story of Europe – through a single life. Beginning with a photograph of a Czech girl named Vendulka, the story follows her to a Nazi concentration camp, through the Communist occupation of her country and eventually to the US. Years later, she is reunited with the photographer, and comes to terms with her life. A lovely story, beautifully told.”
– Anne Applebaum, columnist for The Atlantic, professor of practice at the London School of Economics, and author of Twilight of Democracy: the Seductive Lure of Authoritarianism