Jak vzniká počasí

Jak vzniká počasí

Kopáček, JaroslavBednář, JanŽák, Michal

témata: přírodní vědy – environmentalistika
edice: Environmentální texty

e-kniha, 1. vydání
vydáno: březen 2020
ISBN: 978-80-246-4424-0
formáty e-knihy PDF
doporučená cena: 250 Kč

E-shop

Anotace

Knížka představuje druhé, podstatně doplněné a rozšířené vydání úspěšné stejnojmenné knižní publikace Jaroslava Kopáčka a Jana Bednáře (Karolinum, 2002). Oproti prvnímu vydání jsou v knize více akcentovány atmosférické úkazy a jevy objevující se zejména v souvislosti s výraznými až extrémními počasovými projevy, mj. tropické cyklony. Zcela nově je přidána kapitola o jevech souvisejících s výraznou atmosférickou konvekcí. Čtenář se dozví o formování oblačné elektřiny, elektrických výbojích v atmosféře, o blescích, struktuře bouřkových oblaků, vzniku krupobití, tromb, tornád a dalších souvisejících úkazech. Zároveň jsou tematizovány některé zásadní soudobé meteorologické otázky, jako např. problematika skleníkového efektu zemské atmosféry a klimatické změny. Rozsáhle aktualizovaná a modernizovaná je závěrečná kapitola pojednávající o metodách předpovědí počasí a příslušných mediálních prezentacích.
Výklad doprovází více než 50 ilustrací.

Recenze

Druhé vydání knihy Jak vzniká počasí se od toho prvního liší větším důrazem na různé extrémní jevy, přibyly informace o oblačné elektřině, výbojích, blescích, krupobití, tornádech a podobně. Je zde také více informací o skleníkovém efektu atmosféry a klimatických změnách.
[…]
Knihu doprovází kolem padesáti ilustrací, nechybí odkazy na další literaturu, ani rejstřík. Kdo si tuhle knihu pořídí a nastuduje, toho už nic kolem počasí nepřekvapí.

- Frederik Velinský (Planetárium)

Nejnovější tituly v edici