tištěná kniha
Instituce a odpovědnost

Instituce a odpovědnost

K filozofii ekonomické vědy

Klusoň, Václav

témata: ekonomie a finance

brožovaná, 320 str., 1. vydání
vydáno: duben 2004
ISBN: 80-246-0722-0
doporučená cena: 285 Kč

E-shop

Anotace

Publikace představuje originální sociálně-ekonomické názory Václava Klusoně. V devíti kapitolách autor postupně analyzuje pojem odpovědnosti, její ekonomický význam a vliv na vývoj společnosti. V knize jsou postupně formulována pravidla jednak omezující vliv politické moci a vlastníků, jednak vedoucí ke zvyšování společenské odpovědnosti vlastníků, podnikatelů, manažerů, politiků i samotných občanů. Institucionální omezení vlastníků a politické moci a růst společenské odpovědnosti je, dle Václava Klusoně, cestou k vytvoření svobodného, sociálně, ekonomicky a politicky stabilního společenského systému.

Recenze

Knihu Václava Klusoně o institucionálních aspektech odpovědnosti vysoce hodnotím jako práci profesionální, napsanou s osobním étosem a nasazením, a jako práci u nás navýsost aktuální. Věřím, že zaujme širokou čtenářskou obec a že bude i pramenem poznání nové generace mladých českých ekonomů.
Lubomír Mlčoch (Finance a úvěr – Czech Journal of Economics and Finance 54/2004, č. 7–8)

Moje recenze by nebyla spravedlivá a úplná, kdybych na závěr nezmínil i třetí kvalitu Klusoňovy knihy. Své úvahy nad našimi problémy s transformací ekonomiky (spíše lokálními, i když asi zajímavými i pro jiné země přecházející od plánu k trhu) zakomponoval do širšího rámce celoplanetárně významného myšlenkového proudu, který nastoluje imperativ lidské odpovědnosti v tom nejširším smyslu, zahrnujícím pohledy z pozice filosofie, ekonomie, ekologie, politologie, sociologie i morálky. Čtenář, zajímající se o problém lidské odpovědnosti v tomto širokém záběru, nalezne v prvých kapitolách knihy názory špičkových myslitelů tohoto proudu, včetně takových, které zatím nejsou obecně sdíleny.
Otakar Turek (Listy 1/2005)

Kniha Václava Klusoně představuje hlubokou analýzu problematiky, která má zásadní význam pro úspěšný vývoj soudobé vyspělé demokratické společnosti a tržní ekonomiky. Zejména však představuje nezbytnou katarzi a východisko pro řešení akutních problémů naší ekonomiky a politiky. Jde o natolik zásadní pohled na problematiku úlohy institucí, morálky a odpovědnosti v hospodářském i společenském životě, že by neměla uniknout pozornosti ekonomů i pracovníků ostatních společenských věd, politiků a studentů. Seznámit by se s ní měla i širší veřejnost.
Milan Sojka (Politická ekonomie 6/2004)