e-kniha
Saturnin - italsky (paperback)

Saturnin - italsky (paperback)

Jirotka, Zdeněk

témata: beletrie
edice: Saturnin ve světových jazycích

e-kniha, 1. vydání
překlad: Kostner, Letizia
vydáno: červen 2024
ISBN: 978-80-246-5760-8
formáty e-knihy epub
doporučená cena: 200 Kč

Anotace

Slavný humoristický román Zdeňka Jirotky navazuje na tradici českého humoru a autory, jakými byli J. Hašek, K. Čapek nebo K. Poláček, zároveň je zde také patrná inspirace anglosaskou humoristickou prózou J. K. Jeroma a P. G. Wodehouse. Humor, a především satira a parodie, jsou podstatnou součástí české literatury, Jirotka subverzivně využívá různé literární formy i žánry: od romantického čtení pro ženy a dobrodružné kovbojky pro chlapce až po zcela zlidovělé formy umění.
Saturnin je příběhem zamilovaného mladého muže a jeho věrného sluhy Saturnina, sluhy, který mění zaběhnuté pořádky a obrací svému pánovi život naruby, připravuje mu výstřední životní situace a s jakoukoli překážkou se dokáže svérázně vyrovnat. Saturnin svým působením odhaluje slabosti druhých, a tak odkrývá jejich „pravou“ tvář – je sluhou, ale svým konáním si dokáže podmanit své okolí, které na jeho hru chtě nechtě přistupuje…
Román Saturnin vyšel poprvé v roce 1942 za nacistické okupace a od té doby se dočkal více než dvaceti vydání v češtině a byl přeložen do mnoha světových jazyků. Na motivy románu byl natočen film a od svého vzniku se stále znovu objevuje také jako divadelní představení.

Nejnovější tituly v edici