tištěná kniha e-kniha
Prezidentství Baracka Obamy: naplněné vize?

Prezidentství Baracka Obamy: naplněné vize?

Fiřtová, MagdalenaHornát, JanSehnálková, Jana (eds.)

témata: politologie a mezinárodní vztahy

brožovaná, 354 str., 1. vydání
vydáno: květen 2017
ISBN: 978-80-246-3557-6
doporučená cena: 390 Kč

E-shop

Anotace

Vdechnul Barack Obama v úřadu prezidenta Spojených států amerických (2009–2017) život svým vizím? Stal se tím, na koho aspiroval, tedy transformačním prezidentem, který vlije čerstvou krev do žil frustrované americké společnosti a naplní tím její potřebu nalézt novou definici amerického postavení ve světě? S koncem prezidentského mandátu se nabízí zhodnotit, zdali očekávání změny, která Barack Obama vzbudil u amerických voličů a světové veřejnosti, byla naplněna. Kniha nabízí pohled „zvenku“, tedy z pera českých amerikanistů, „dovnitř“ palčivých společenských problémů, které tíží Američany, a předkládá i výklad zahraničněpolitického angažmá USA. V kontextu současného rychle se proměňujícího, mnohdy až chaotického světa zůstávají transatlantické vztahy klíčovým pilířem zahraniční i bezpečnostní politiky České republiky. Navzdory brzkému hodnocení působení prezidenta Baracka Obamy ve funkci, může být snaha přenést do českého prostředí barvitou americkou diskusi o směru, kterým se USA v současnosti ubírají, užitečná pro všechny, kteří se zajímají o „dějiny přítomnosti“, protože věříme, že právě jejich znalost pomáhá ovlivňovat naši budoucnost.

Obsah

Barack Obama: transformační postava? (Magdalena Fiřtová, Jan Hornát)

Část první: Domácí politika
1. Obamacare pod palbou: reforma amerického zdravotnického systému v centru domácího politického boje (Katarina Dujčíková)
2. Obamova imigrační politika: mezi politickým oportunismem a upřímnou snahou o změnu (Kryštof Kozák)
3. Obamova politika vůči Afroameričanům: nenaplněný sen o postrasové Americe? (Kristýna Divišová)
4. Politika Baracka Obamy v oblasti boje s nezaměstnaností Jakub Lepš)
5. Fiskální politika Baracka Obamy (Petr Šrámek)
6. Energetika a klima: ideologické bojiště (Helena Schulzová)

Část druhá: Zahraniční politika
7. Progresivistický pragmatismus: podstata zahraniční politiky Baracka Obamy (Stephen Christensen)
8. Obamova politika vůči Rusku: od resetu po rekalibraci? (Vít Fojtek)
9. Obamova administrativa a konflikt v Sýrii: institucionalizace krize v mezinárodních vztazích? (Jan Bečka)
10. Barack Obama a Írán: nový začátek Jaroslav Zukerstein)
11. Obamův "Pivot" do Asie a čínsko-americké vztahy (Jana Sehnálková)
12. Pod tlakem vnějších událostí: Obamova podpora demokracie ve třetích zemích (Jan Hornát)

Postscriptum: vize pro rok 2016 (Jan Hornát, Jana Sehnálková, Magdalena Fiřtová)

Summary
Seznam nejdůležitějších zkratek
Chronologie nejdůležitějších událostí a opatření
Literatura
O autorech
Jmenný rejstřík
Místně-geografický rejstřík

Recenze

Osobnost čtyřicátého čtvrtého prezidenta USA Baracka Obamy se těšila zasloužené pozornosti nejen politické veřejnosti, ale i politických vědců a specialistů na mezinárodní vztahy už od počátku jeho politického nástupu, který vyvrcholil vítězstvím v prezidentských volbách před necelými osmi roky. Svoji rétorikou, svými přísliby, nabízejícími nová řešení řady palčivých otázek, jež tehdy trápily americkou společnost zužovanou recesí, i obratem v názorech na roli USA v novém, plně globalizovaném světě se výrazně odlišoval od svého konzervativního republikánského předchůdce. Nyní, na sklonku jeho druhé administrativy, nastává čas bilancování. O jednu takovou bilanci se přitom v podobě kolektivní monografie pokusil - v české amerikanistice značně průkopnicky - i kolektiv převážně mladších autorů, kteří se ve svých studiích zaměřili na sledování určitých "politik" Obamovy administrativy a také několika klíčových složek jeho politiky zahraniční. Společným jmenovatelem byla přitom otázka, do jaké míry nynější prezident USA dokázal naplnit svou vizi transformačního lídra, která by ho - užijeme-li definice známého experta na mezinárodní vztahy prof. Josepha Nyeho - řadila ke klíčovým transformačním lídrům moderní Ameriky v čele s F. D. Rooseveltem a H. Trumanem.
Kolektivní monografie o Obamovi a jeho administrativě představuje zajisté důležitý krok k poznání řady nejaktuálnějších stránek současné americké politiky i diplomatických aktivit USA v minulých letech. I když i k tomuto tématu existuje již česká politická a politologická literatura (postačí připomenout české překlady Obamova programového spisu z r. 2008 i druhé části memoárů Hillary Clintonové, jež jsou jakousi podrobnou kronikou zahraniční politiky USA v letech první Obamovy administrativy), znamená kniha důležitý přínos pro poznání aktuálního politického vývoje Spojených států, jaký např. pro období vlády Bushe juniora v české amerikanistice postrádáme.

Z recenzního posudku: Dr. Jindřich Dejmek